Mercure Warszawa Grand

To jeden z najbardziej znanych hoteli w stolicy. Pierwszych gości, jeszcze jako Grand Hotel, przyjął dokładnie 1 października 1957 roku. Od tego czasu mieszkali tu m.in. Robert Kennedy, Julio Cortazar czy Bułat Okudżawa. Po ponad 50 latach, po gruntownej modernizacji, hotel dołączył do rodziny Mercure.Grand Hotel powstał w latach 1954-1957 jako część planowanej dzielnicy rządowej. Hotel zbudowany w obowiązującym wówczas stylu socrealizmu posiadał 416 pokoi i był przeznaczony dla delegacji odwiedzających pobliskie ministerstwa. Jego uruchomienie ożywiło ulicę Kruczą, która w tamtych czasach była ulicą ministerstw, centralnych zarządów i rozmaitych instytucji. „Jedenaście pięter wysokości – kolos! Na dachu lotnisko dla helikopterów. Kawiarnia na 11 piętrze z całą panoramą Warszawy na dłoni. W każdym pokoju telefon, radio i łazienka. Poza tym 21 cudnych apartamentów z telewizorami. Do dyspozycji gości samochody, a nawet basem pływacki” – pisała przed otwarciem „Trybyna Ludu”. Ostatecznie na dachu wyłądował tylko jeden helikopter, bo strop okazał się za słaby, ale budowla do dziś budzi zainteresowanie obcokrajowców swoim monumetalizmem.

 

Hotel ten ma swoje miejsce w historii polskiego hotelarstwa, nie tylko ze względu na zaprojektowane lądowisko na dachu. 19 stycznia 1962 roku odbyło się tu zebranie członków założycieli, na którym uchwalono powołanie Zrzeszenia Polskich Hoteli Turystycznych. We wrześniu ZPHT powołał do życia „Biuletyn Informacyjny ZPHT”, który później zmienił nazwę na „Hotelarz” i niedawno świętowaliśmy jego 50-lecie. Wniosek o wpisanie ZPHT do rejestru Stowarzyszeń i Związków podpisały obok osób fizycznych wchodzących w skład kierownictwa Zrzeszenia również trzy hotele: właśnie Grand Hotel, Bristol i Grand w Sopocie. Były to trzy najlepsze hotele w Polsce.

 

Grand Hotel był pierwszym w Polsce hotelem, w którym wszystkie pokoje wyposażono w pełne węzły sanitarne. To w Grand Hotelu po raz pierwszy zebrano i wydano zbiór przepisów oraz instrukcji dotyczących działalności hotelarskiej. Była to „biblia hotelarska”, która służyła potem wszystkim nowo uruchamianym obiektom jako podstawowy materiał instruktażowy. Tutaj po raz pierwszy wprowadzono wywieszki np. „proszę nie przeszkadzać”, „proszę posprzątać”. Tu wydano pierwsze rozmówki obcojęzyczne w czterech językach, a także wyprodukowano film reklamowy, który spełniał wymogi filmu instruktażowego.

 

W drugiej połowie ubiegłej dekady Grand Hotel przeszedł generalny remont, po którego zakończeniu miał rozpocząć działaność jako pierwszy w Polsce hotel accorowskiej marki Pullmann. Ostatecznie wszedł do sieci Mercure. Wnętrza hotelu Mercure Warszawa Grand zostały zaaranżowane według najnowszych światowych trendów, zachowując jednocześnie lokalne akcenty, m.in. ciekawie wyeksponowane w pokojach zdjęcia Warszawy. Goście hoteli Mercure mogą liczyć na lokalne inspiracje, jakie towarzyszą każdemu z obiektów tej marki. To co najbardziej cenią sobie goście to lokalne dania w menu, których mogą skosztować w hotelowej restauracji. Słynąca z doskonałej kuchni restauracja Grand Brasserie oferuje dania kuchni polskiej i europejskiej. Z kolei Grand’s Bar proponuje szeroki asortyment wykwintnych trunków. Hotel oferuje też specjalnie skomponowaną Kartę Wielkich Win Mercure ze starannie wyselekcjonowanymi markami i rocznikami win.

 

W 2010 roku Merure Warszawa Grand otworzył w nowej aranżacji jedną z najsłynniejszych sal w stolicy – Salę Olimp (Grand był siedzibą Polskiego Komitetu Olimpijskiego). Dominują w niej ciepłe, nasycone barwy brązu i różu, przełamane nowoczesnymi, prostymi w formie meblami. Przestrzeń wypełniona jest dużą ilością światła dziennego, ponieważ salę z trzech stron otaczają wysokie okna, przez które widać panoramę stolicy. W latach 60. i 70. kawiarnia Olimp, restauracje i bar w Grandzie były oblegane przez ówczesną elitę Warszawy. W Olimpie odbywały się sylwestrowe bale i tym podobne imprezy. Luksus tego hotelu przyciągał śmietankę towarzyską stolicy, zagraniczne delegacje i wybitne postaci ze świata polityki czy kultury. Gościli w nim m.in.: Eleonora Roosevelt, Robert Kennedy, Artur Rubinstein, Jan Kiepura, Bułat Okudżawa. To tu w 1969 odbył się casting do filmu „Śmierć w Wenecji” w obecności Luchino Viscontiego.

 

Mercure Grand Warszawa oprócz Sali Olimp oferuje jeszcze pięć sal konferencyjnych, które mogą pomieścić od 12 do 45 osób. Na gości czeka 299 pokoi z bezpłatnym dostępem do internetu, wśród nich specjalnie dla biznesmenów i wymagających gości przygotowano pokoje Privilege o podwyższonym standardzie: luksusowe wyposażenie, kosz owoców, ekspress do kawy, wzbogacone zestawy kosmetyków, a także szybki check-in w recepcji i specjalna strefa w hotelowej restauracji to niektóre atrybuty pokoi Privilege. Do dyspozycji wszystkich gości znajduje się też profesjonalne centrum fitness z nowoczesnym sprzętem treningowym i sauną.•

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *