Dwór Sanna Wierzchowiska Drugie

4-gwiazdkowy Dwór Sanna na Wyżynie Lubelskiej znajduje się w samym sercu zabytkowego parku, w którego centralnym punkcie bije źródło rzeki Sanny – prawego dopływu Wisłu. To miejsce, gdzie przedziwnie splatały się różne wątki dziejów polskich, a które mimo to pozostawało na obrzeżu historii, zapomniane i nieodkryte. Po generalnym remoncie w 2011 dwór odzyskał swą dawną świetność.Trudno jest wyznaczyć dokładną datę powstania dworu w Wierzchowiskach. Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że pałac (tak bowiem nazywają ten budynek) istniał zawsze. „Zawsze” to zbyt obszerna kategoria, niemniej można przyjąć, że od czasów, kiedy mieszkały tu rodziny szlacheckie, czyli od XVII wieku, można też mówić o istnieniu dworu. Różne były jego koleje losu, różni również kolejni właściciele. W ok. roku 1840 nabyła go rodzina Kochanowskich (potomków jednego z braci wielkiego poety z Czarnolasu). W tym czasie odbudowano również zabudowania dworskie, które w większości strawił pożar na początku XIX wieku.

 

W roku 1863 wybuchło powstanie styczniowe, w którym Lubelszczyzna odgrywały rolę znaczącą. Region ten, leżący na granicy Królestwa Polskiego i zaboru austriackiego, był miejscem strategicznym dla obu stron. Tędy przebiegały powstańcze szlaki przerzutu broni i ochotników do powstania. Tu stacjonowało wiele pułków rosyjskich, pragnących udaremnić te plany. W okolicznych lasach ukrywali się także powstańcy. Po jednej z bitew część rozbitego oddziału przeprowadziła odwrót na teren Wierzchowisk, gdzie kilku rannych powstańców zmarło. Pogrzebano ich pod rosnącym na skraju lasu dębem, z którego po obcięciu konarów zrobiono żywy krzyż. W 1902 roku za 4 tys. rubli niszczejący dwór, w Wierzchowiskach trafił do rodziny Świdów, która nadała mu w okresie międzywojennym obecny kształt.

 

Po wojnie w dworze urządzono szkołę, potem pełnił on funkcję m.in. domu nauczyciela, poczty, klubu rolnika i przedszkola. W 1976 roku został przejęty przez ZHP i zaadaptowany na ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy. Po roku 1989 dwór niszczał, zaniedbywany przez kolejnych właścicieli. Wybite szyby, puste wnętrza – budynek przypominał raczej nawiedzone zamczysko niż miejsce, w którym dawniej mieszkali ludzie. Aż wreszcie w 2006 roku dwór zakupili Elżbieta i Dariusz Niziowie.

 

Obecnie Dwór Sanna to luksusowy hotel położony pośród urokliwego 6-hektarowego parku w malowniczej roztoczańskiej dolinie  rzeki Sanny. Zabytkowy dwór, nowoczesna, a zarazem stylowa aranżacja wnętrz oraz wysokiej klasy wyposażenie mają za zadanie tworzyć przyjemną dla oka scenerię. Do dyspozycji gości jest 12 pokoi z widokiem na zabytkowy park, stawy rybne z pstrągami, karpiami i linami oraz na ogród różany. Każdy z pokoi został zaprojektowany w niepowtarzalny sposób, a ich nazwom: Kolonialny, Morski, Motoryzacyjny, Golfisty, Dżokeja, Biały i Francuski odpowiada wystrój każdego wnętrza, tworzony przez wyselekcjonowane elementy dekoracyjne dobrane do odpowiedniej kolorystyki ścian.

 

W parku okalającym Dwór Sanna znajduje się ponad 3,5 km ścieżek spacerowych, bogata fauna i flora z licznym pomnikami przyrody oraz ogród różany z bogactwem starannie pielęgnowanych róż.W piwnicach znaleźć można ekskluzywną winiarnię z wyborem win z różnych regionów, winnic i szczepów. W niedalekiej przyszłości będzie można degustować również wina pochodzące prosto z winnicy Dworu Sanna. Obiekt posiada również restaurację i salę konferencyjną. Relaksu można zażyć w Bali Hot Tub z wodą zaczerpniętą prosto ze źródeł rzeki Sanny lub w saunie fińskiej. Goście lubiący aktywny wypoczynek mogą skorzystać z jazdy konnej, driving range, wycieczek rowerowych czy quadów. Hotel znajduje się ok. 60 km od Lublina i 80 km od Zamościa.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *