Hotele w czystej formie

Mimo że na świecie hotele design są wznoszone od wczesnych lat 70.,
w Polsce do tej pory stanowiły rzadkość. Ten jednak rok może być dla obiektów tego rodzaju przełomowy i za kilka lat we wnętrzach takich, jak w prezentowanym na zdjęciach sztokholmskim Nordic Light Hotelu, będziemy mogli zamieszkać nad Odrą, Wisłą i Wartą
Wspólną cechą hoteli design jest całościowe traktowanie zarówno bryły budynku, wystroju wnętrza, jak i najdrobniejszych detali. Również materiały reklamowe: logo, broszurki itd. mają spójny charakter. Czasem są to tak dopracowane projekty, że istnieje niebezpieczeństwo, iż hotelowy gość może poczuć się jak kolejny eksponat w chłodnym, minimalistycznym wnętrzu. Ale podobno tajemnicą dobrego designu jest zapewnienie komfortu pod każdym względem.
Pisząc o hotelach design, nie sposób pominąć wybudowanego w latach 60. w Kopenhadze hotelu SAS Royal - ten pierwszy duński drapacz chmur stanowi do dziś miejsce kultowe.

Hotel został zaprojektowany przez Arne Jacobsona w najdrobniejszym szczególe, łącznie ze sztućcami, serwisem i klamkami przy drzwiach. Właśnie dbałość o detal to jedna z cech designu hotelowego. W pustych, chłodnych wnętrzach świetnie komponuje się sztuka współczesna i ta klasyczna na zasadzie kontrastu.
Projektanci biorą pod uwagę nie tylko relację pomiędzy bryłą budynku a wystrojem wnętrza, ale również to, jak całość wpisuje się w otoczenie.


W Polsce przykładem takiego hotelu jest otwarty w czerwcu krakowski hotel Andels. I chociaż wiele osób, w szczególności miłośników starego Krakowa, ma zastrzeżenia do jego bryły nawiązującej ponoć urodą do usytuowanej opodal Galerii Krakowskiej i ustawionej nie w tym miejscu, w którym powinna stanąć, to takich emocji nie budzą już wnętrza obiektu. Zostały one zaprojektowane przez czołowych brytyjskich architektów i dekoratorów wnętrz z pracowni Jestico&Whiles. Tej samej, która wcześniej zajęła się czeskim Andelsem, dziś określanym jako "perła architektury wśród praskich hoteli", będącym niejako pierwowzorem dla hotelu krakowskiego.
Zdjęcia przedstawiają wnętrza krakowskiego Andelsa.
Nowoczesne rozwiązania
i dbałość o powiązanie
elementów architektury
i wyposażenia ze szczegółami takimi, jak dekoracje,
ubrania personelu, sprawiają,
że cały obiekt jest spójny
stylistycznie.
Wewnątrz chrom, szkło, drewno, wyraziste linie i kolory, a na ścianach plazmowe
telewizory oraz obrazy
trojga krakowskich artystów
Pierwowzorem dla innego krakowskiego hotelu, wznoszonego właśnie czterogwiazdkowego Best Western Premier Hotel Kraków, ma być Hyatt wybudowany u progu tego dziesięciolecia w Berlinie.
Być może pierwowzorem dla kolejnego hotelu stanie się prezentowany na zdjęciach, uchodzący za jednego z ładniejszych przedstawicieli skandynawskiej, klasycznej linii design, Nordic Light Hotel w Sztokholmie. Szkoda tylko, że o hotelach design zrobiło się w Polsce głośniej, tak późno, że powstaje na nie moda dopiero teraz, po głośnym wejściu na rynek krakowskiego Andelsa.

sg

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *