Castle Inn

Wydawałoby się, że w zniszczonej w czasie
i po II wojnie światowej Warszawie trudno znaleźć miejsce w dobrej lokalizacji dla hotelu
"z duszą i klimatem". To bardziej miasto dużych, wznoszonych z rozmachem, nowoczesnych obiektów. Nowe hotele zbudowane w stylu kameralnym można właściwie policzyć
na dwóch palcach
W "Hotelarzu" od ponad roku podejmujemy temat hosteli, które pozostają "kopciuszkiem" polskiego rynku noclegowego. Przy wielkich planach dotyczących najazdu turystów w i po roku 2012 mówi się przede wszystkim o hotelach. Hotel, to brzmi dumnie, to temat dla mediów, bo inwestycje sięgają często kilkudziesięciu milionów złotych. Tymczasem to mniejsze obiekty noclegowe, w tym hostele, tak naprawdę budują rynek noclegowy.
Budują, bo ich właściciele powoli, ale z konsekwencją wznoszą swoje obiekty i tworzą niezapomniane dla gości miejsca. Od kilku lat w centrum stolicy funkcjonuje jeden z nielicznych w tym mieście - jesienią roku 2007 było ich 14, czyli o wiele mniej niż posiada większość europejskich metropolii - hostel Oki-Doki.

A jednak hostel Oki-Doki w roku 2006 otrzymał wyjątkowe wyróżnienie: Hoscara 2006. Hostel został wybrany przez gości spośród 15 tysięcy tego rodzaju obiektów funkcjonujących na świecie. Dlaczego? Bo jego właściciele nadali mu niezapomniany charakter poprzez wyposażenie każdego z pokoi w indywidualny wystrój i zapewnienie gościom odpowiedniej obsługi.
Podobny pomysł zrealizowali w nieskategoryzowanym obiekcie Castle Inn, który został udostępniony gościom w marcu 2008. Obiekt jest zlokalizowany w zabytkowej, XVI-wiecznej kamienicy Kościelskich na rogu ul. Świętojańskiej i Placu Zamkowego na warszawskim Starym Mieście.

Właśnie lokalizacja, to jeden z największych atutów obiektu: kamienica Kościelskich jest położonaÉ 10 metrów od Zamku Królewskiego. Nie da się jej nie zauważyć na większości pocztówek przedstawiających Zamek czy Kolumnę Zygmunta.
Frapująca jest historia samej posesji i ulokowanej na niej kamienicy, która mieści obiekt noclegowy. Pierwotny budynek został wzniesiony w XV wieku jako szpital Księży Misjonarzy przy kaplicy Najświętszej Panny Marii w położonej przy ulicy Świętojańskiej 8 kolegiacie Św. Jana. W kolejnych stuleciach zabudowania na posesji mansjonarzy były kolejno rozbudowane, modernizowane, rozbierane iÉ odbudowywane.

W roku 1918 kamienica przy ulicy Świętojańskiej 1 została kupiona przez Władysława Kościelskiego, wydawcę (twórcę "Biblioteki Polskiej") i poetę, mecenasa literatury i sztuki, kolekcjonera, który przeprowadził gruntowną przebudowę domu. Ciekawostką jest, że w latach 1920-30 dwie kondygnacje w budynku wynajmowała ambasada Rumunii.
Jeśli wierzyć przekazom, budynek nie uległ kompletnemu zniszczeniu w czasie walk na Starówce w okresie Powstania Warszawskiego. W lecie 1944 roku spłonął jedynie dach, zachowały się natomiast mury zewnętrzne, częściowo również wewnętrzne i sklepienia. Kamienicę odbudowano w latach 1950-53 obniżając ją o jedną kondygnację.


Drugim z atutów obiektu jest jego indywidualny charakter - i bardzo korespondujący z lokalizacją - wystrój wnętrz. Właściciele sięgnęli po pomysł z Oki-Doki. Każdy pokój jest inny, bo zaprojektowany przez innego artystę. Pokoje nie mają numerów, a tylko nazwy własne. W obiekcie jest np. pokój Syrenki przyozdobiony setkami zdjęć warszawskich Syrenek. Pokój Perski wyposażony jest z orientalnym przepychem, natomiast pokoik Orient-Expressu został urządzony na podobieństwo przedziału w legendarnym pociągu. W bajkowym pokoju Alicji z Krainy Czarów zza łóżka wygląda królik, w "komiksowym" Krzysztofa Gawronkiewicza ściany wyklejone są fragmentami jego prac, a w pokoju Rousseau ściany pokrywa namalowana dżungla. Standardem są tylko łazienki, telewizory LCD i dostęp do bezprzewodowego internetu.Castle Inn
Właściciel - Łucja i Ernest Mikołajczuk

Kategoria: obiekt nieskategoryzowany

Liczba pokoi: 21

Liczba miejsc noclegowych: 44

Liczba lokali gastronomicznych: nie ma

Liczba miejsc w lokalach gastronomicznych: nie ma

Liczba sal konferencyjnych: 1

Liczba miejsc w salach konferencyjnych: 20

Kompleks SPA: nie ma

Liczba zatrudnionych: 12

Przynależność
(obecna lub planowana) do sieci hotelowych: nie ma

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *