Tkanina na dobry pokój

Autor: Paulina Adas
Wyrób włókienniczy płaski powstający przez splecenie ze sobą (według założonego splotu) wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku. Tak w dużym skrócie wygląda definicja tkaniny". Ten wydawałoby się prosty "przepis" wykorzystywany na różne sposoby, od setek lat producenci tkanin serwują ich użytkownikom. Projektanci prześcigają się w coraz bardziej nowatorskich pomysłach, albo czerpią ze zdobyczy przeszłości, a potem producenci oferują dziesiątki tysięcy wzorów. Ale wybór należy zawsze do klienta

ht_2008_07-76.jpg


Domeną hoteli butikowych jest ich niepowtarzalny klimat i charakter, dlatego wystrój ich wnętrz determinuje zazwyczaj zarówno charakter budynku, w jakim urządzono hotel, jak również historia miejsca, w którym obiekt się znajduje. Dlatego projektanci tego typu wnętrz często sięgają do konkretnego stylu w dziejach sztuki. Może być to włoski renesans, empire, secesja, biedermeier czy art deco etc.

Bez względu na to, na który z nich dekorator się zdecyduje, czy może będzie to najczęściej stosowany - styl eklektyczny, producent musi liczyć się z zapotrzebowaniem na tkaniny posiadające wzór charakterystyczny dla danej epoki. Poza spotykanymi czasem bardzo wymyślnymi tkaninami, mile widziany jest zawsze motyw narodowy, który "informuje" gościa hotelowego, że jest właśnie tu, a nie w jakimkolwiek innym zakątku świata. Mogą to być tkaniny lniane. Dlaczego? Bo np. w krakowskim hotelu Copernicus, to właśnie ciężkie lniane obrusy przykuły uwagę przedstawicieli ekskluzywnej sieci hotelowej Relais&Chateaux, którzy kwalifikowali obiekt do wstąpienia w jej szeregi.

Część producentów i dystrybutorów tkanin zdaje sobie sprawę, że właściciele butikowych hoteli to najbardziej wymagająca grupa klientów. - Tu często dochodzi do konsensusu pomiędzy inwestorem, projektantem i wymogami przeciwpożarowymi - mówi Izabela Kaczmarska z firmy Flokatex zajmującej się m.in. dostarczaniem tkanin dla obiektów noclegowych.


Materiał mieć powinien

Rzeczywiście tkaniny hotelowe, zwane kontraktowymi, to nie tylko piękne wzory, kolory i różnorodna faktura. Wśród materiałów przeznaczonych do wnętrz hotelowych powinny się znaleźć te, które posiadają wysoki współczynnik ścieralności, są wyprodukowane z włókien trudnopalnych - głównie z Treviry CS, czy też materiały powodujące częściowe lub całkowite zaciemnienie (różne typy black out-ów, różniące się fakturą i transparentnością - do 100 proc. zaciemnienia).

Poza tym tkaniny hotelowe powinny spełniać normy i atesty obecnie stosowane w Europie, czyli atesty niepalności M1, B1. Coraz częstszymi gośćmi h [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *