Hotel w pechowym pałacu nadal w drodze

Przedłuża się remont kompleksu zamkowo-pałacowego w Żarach w lubuskim, w którego renowację i przystosowanie do nowych funkcji, dwaj wielkopolscy biznesmeni - Jerzy Pietrak i Arkadiusz Marian Kwiatkowski zamierzali zainwestować kilkadziesiąt milionów złotych. W pałacu inwestorzy chcą utworzyć hotel ze 100 pokojami, zakłady gastronomiczne oraz luksusowy dom handlowy.

Renowacja i przystosowanie do funkcji hotelowych kompleksu zamkowo-pałacowego w Żarach wymaga dużych nakładów


Zabytkowy kompleks w űarach składa się z XIV-wiecznego zamku i pochodzącego z początku XVIII wieku pałacu z ogrodem w stylu angielskim. Zamek został wzniesiony przez ród Dwinów-Bibersteinów, zaś pałac przez ród Promnitzów. Według jednej z legend na zamku ciąży klątwa, co może (przynajmniej częściowo) tłumaczyć słabe tempo prac. Od 1824 r. do drugiej wojny światowej w zamku mieściło się więzienie, a w 1940 r. "miejscowa ludność przekazała posiadłość w darze Adolfowi Hitlerowi".

W styczniu 1992 r. obiekt za miliard starych złotych kupił krakowski biznesmen Robert Hamerlik, jednak i on nie rozpoczął zapowiadanego remontu. W roku 2006 za 419 tys. zł właścicielami zostali Kwiatkowski i Pietrak, który prowadzi hotele w Wielkopolsce. Sieć hoteli prowadzonych przez rodzinę Pietrak składa się obecnie z czterech obiektów: trzy występujące pod nazwą Pietrak, to obiekty o standardzie czterech (Gniezno i Wągrowiec) i trzech gwiazdek (Trzemeszno). Czwarty obiekt - hotel Adalbertus ma trzy gwiazdki i zlokalizowany jest na terenie siedziby archidiecezji gnieźnieńskiej.
.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *