W ciągu roku powstało 66 hoteli

Na koniec lipca w Polsce działało 2 316 hoteli, o 66 więcej niż rok wcześniej – wynika z najnowszych danych Głównego Urządu Statystycznego. W pierwszym półroczu z hoteli skorzystało 600 tys. więcej gości (8,1 mln) – o 9 proc. więcej niż w 2015 roku. Obłożenie pokoi w obiektach hotelowych wzrosło o 2,7 pkt proc. do 42,6 proc.

31 lipca to dzień oficjalnego zliczania przez GUS stanu polskiej bazy noclegowej i te liczby obowiązują jako punkt odniesienia do innych analiz i statystyk przez kolejny rok (zawsze różnią się one od danych z Urzędów Marszałkowskich, które dokonują kategoryzacji hoteli, według których na koniec lipca działało ich w Polsce ok. 2 450 hoteli). Najnowszy raport GUS poza informacjami o bazie noclegowej według stanu na 31 lipca przynosi też informacje o jej wykorzystaniu w pierwszym półroczu. I dane te potwierdzają pozytywne sygnały dochodzące z rynku. Wyniki z pierwszego półrocza wskazują, że ze wszystkich turystycznych obiektów noclegowych (hotele, motele, schroniska, hostele, ośrodki wczasowe, kempingi, kwatery agroturystyczne itp.) skorzystało 12 mln turystów, w tym 20,8 proc. turystów zagranicznych (2,5 mln). W porównaniu do tego samego okresu 2014 roku odnotowano wzrost liczby turystów o 7,2 proc., w tym turystów zagranicznych o 3,4 proc. Ponad 2/3 wszystkich korzystających z bazy noclegowej zatrzymała się w hotelach (8,1 mln). Stopień wykorzystania miejsc noclegowych we wszystkich obiektach turystycznych wyniósł 33 proc. (31,2 proc. w I półroczu 2014 r.) i wzrost tego wskaźnika w stosunku do roku poprzedniego wystąpił we wszystkich kolejnych miesiącach I półrocza. Najlepsze wyniki odnotowano w zakładach uzdrowiskowych – 75,8 proc. W obiektach hotelowych (czyli w hotelach, motelach, pensjonatach i innych obiektach) wynajęto 10,8 mln pokoi (w 2014 r. – 9,8 mln), z czego 3,2 mln – turystom zagranicznym. Najwięcej, bo aż 9,4 mln pokoi, wynajęto w hotelach (w 2014 r. – 8,5 mln), w tym 3 mln turystom zagranicznym (w 2014 r. – 2,8 mln). Wykorzystanie pokoi w obiektach hotelowych w I półroczu 2015 r. wyniosło 42,6 proc., podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku 39,9 proc. Największy wzrost liczby wynajętych pokoi w obiektach hotelowych odnotowano w woj. kujawsko-pomorskim, aż o blisko 29 proc, opolskim o prawie 18 proc. i wielkopolskim o 15 proc., a spadek jedynie w woj. warmińskomazurskim o 6

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *