Potencjał rozwoju lubelskiego rynku hotelowego

Lublin to dynamicznie rozwijający się ośrodek miejski z dużym potencjałem dla inwestorów z branży hotelowej wynika z przewodnika dla inwestorów opracowanego przez międzynarodowe firmy doradcze Christie + Co oraz Hotels Asset Management. Coraz ciekawsza oferta biznesowa miasta przyciąga polskie i międzynarodowe spółki na co wpływ ma także strategiczne położenie Lublina oraz rozwój infrastruktury komunikacyjnej. Lublin to także jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych i akademickich w Polsce.

Adam Konieczny, Country Head Christie + Co Polska

Lublin konsekwentnie realizuje politykę zwiększania swojej atrakcyjności dla biznesu starając się przyciągnąć polskich i międzynarodowych inwestorów. Strategiczne położenie Lublina w bliskiej odległości od Warszawy oraz rozwój transportu kolejowego i drogowego, a także nowo otwarty, rozwijający się międzynarodowy port lotniczy poprawiają dostępność miasta. Lublin to także jeden z najbardziej liczących się w Polsce ośrodków akademickich z dobrą renomą i długimi tradycjami, a liczne zabytki i działania kulturalne skupione na rozwoju kultury wysokiej, zwiększają atrakcyjność miasta dla mieszkańców oraz przyciągają liczne rzesze turystów z Polski i zza granicy – mówi Adam Konieczny, Country Head Christie + Co Polska. Lublin posiada silną pozycję w wielu branżach, a w ostatnich latach stał się istotnym ośrodkiem gospodarczym nastawionym na innowacje oraz obsługę nowoczesnych procesów biznesowych. Miasto posiada olbrzymi potencjał akademicki - obecnie na lubelskich uczelniach kształci się niemal 70 tys. osób, w tym 4,5 tys. studentów zagranicznych, co daje drugi wynik w Polsce zaraz po Warszawie, a przed Krakowem i Wrocławiem. Powoduje to dynamiczny rozwój branży nowoczesnych usług biznesowych tj. BPO, SSC, IT, ICT, itd. Wśród firm informatycznych, które zainwestowały już w Lublinie wymienić można: Asseco Business Solutions, Eleader, czy CompuGroup Medical Polska. Silnym sektorem w Lublinie jest branża spożywcza. Województwo lubelskie produkuje 35% polskiej żywności. Swoje siedziby mają tutaj takie firmy, jak: Solidarność, Herbapol, czy Lubella. Powyższe fakty determinują wzrost atrakcyjności Lublina dla branży hotelowej. Obecnie w Lublinie w 29 obiektach hotelowych mieści się 1 444 pokoi hotelowych. Zdecydowana większość pokoi znajduje się w obiektach 3-gwiazdkowych. W mieście znajduje się jeden hotel pięciogwiazdkowy: Hotel Alter. Nie ma natomiast żadnego dużego obiektu hotelowego. Największy hotel (Hotel Victoria) oferuje 159 pokoi. Brak dużych hoteli w Lublinie ze znaczącym zapleczem konferencyjnym zaowocował rozwojem nowoczesnych centrów konferencyjnych z których największe to Targi Lublin SA oraz będące w budowie Lubelskie Centrum Konferencyjne. Duży potencjał hotelowy Lublina potwierdzony jest w praktyce: obłożenie hoteli w Lublinie jest wyższe niż średnie obłożenie hoteli w polskich miastach o podobnej wielkości, a także wyższe niż średnie obłożenie dla Polski. Sieciowe hotele w Lublinie osiągają obłożenie powyżej 60%. Więcej na temat potencjału lubelskiego rynku hotelowego w najbliższym wydaniu miesięcznika „Hotelarz”, gdzie zamieścimy relację z debaty organizowanej przez redakcję „Hotelarza” w Lublinie we współpracy z Horwath HTL i IGHP.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *