Zdrojowa Invest kupuje Pałac Kultury w Warszawie. Powstanie w nim pięciogwiazdkowy JW Marriott Warsaw Palace

To będzie najprawdopodobniej największa transakcja na rynku hotelowym w Polsce w tym roku. Zdrojowa Invest kupiła za 450 mln zł od stołecznego ratusza zabytkowy budynek Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Zamierza po przebudowie otworzyć w nim niemal 600 pokojowy luksusowy JW Marriott Warsaw Palace, który stanie się jednocześnie najwyższym hotelem w Europie – dowiedział się „Hotelarz”.

 

EDIT 2.04.2016

Ten tekst był oczywiście naszym primaaprilisowym żartem.

 

Wizualizacja

- Zakup PKiN to ważny etap rozwoju naszej spółki. Warszawa, jako centrum biznesowe Europy Środkowej potrzebuje takiego hotelu. Doskonała lokalizacja i rozpoznawalność pałacu niewątpliwie przyczynią się do sukcesu tej inwestycji. JW które już niebawem pojawi się na pałacu to przecież także moje inicjały, zależy mi więc podwójnie na powodzeniu naszego najnowszego projektu– powiedział nam Jan Wróblewski, członek zarządu Zdrojowa Invest.

 

Socrealistyczny zabytek zostanie w najbliższym czasie zamknięty, a jego wnętrza poddane gruntownemu remontowi. Za trzy lata nastąpić ma ponowne otwarcie obiektu, który powita gości jako luksusowy, pięciogwiazdkowy JW Marriott Warsaw Palace. Obiekt dysponować będzie 550 pokojami i 48 apartamentami utrzymanymi w stylu wczesnokapitalistycznych drapaczy chmur w Nowym Jorku. Obiekt dysponować będzie także pięcioma restauracjami, strefą basenów, zapleczem spa, sky barem na ostatnim piętrze i zapleczem konferencyjnym w tym legendarną salą kongresową.


Zmiany czekają także elewacje przyszłego hotelu, która zostanie oczyszczona i przywrócona do historycznej barwy piaskowca. Jak wszystkie pozostałe obiekty Zdrojowej komercjalizowany będzie w systemie condo, ale nowy właściciel nie podał jeszcze ceny za metr sprzedaży pokoi.

237 metrowy obiekt stanie się również najwyższym hotelem w Europie, o 31 metrów bijąc dotychczasowego rekordzistę, moskiewski Radisson Royal Hotel.


Budynek funkcjonujący dotąd jako Pałac Kultury i Nauki wzniesiono „jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”, a pomysłodawcą jego budowy był Józef Stalin. PKiN przez lata budził żywe emocje wśród mieszkańców Warszawy, mając wielu zwolenników, ale także zagorzałych przeciwników. Ci drudzy sprzeciwiali się dalszej obecności tej budowli w stolicy, uważając budynek za symbol radzieckiej dominacji nad Polską, domagając się jego wyburzenia.

 

Zrównanie z ziemią jest niemożliwe, ponieważ budynek jest od 2007 roku zabytkiem chronionym prawem, na równi z Łazienkami, Wilanowem, Wawelem czy Zamkiem w Malborku. Jak twierdzą władze Warszawy zostanie natomiast pozbawiony narzuconych przez komunistów funkcji kulturalno-oświatowych i zostanie przekształcony w hotel.

 

- Zmiana funkcji pałacu ze społecznej, ale jednak symbolizującej zniewolenie Polski w funkcję typowo komercyjną jest symboliczna. To ostateczny triumf kapitalizmu nad komunizmem – powiedział nam anonimowo przedstawiciel stołecznego ratusza, biorący udział w negocjacjach pomiędzy Zdrojową a miastem.

 

JW Marriott uważana za jedną z najbardziej luksusowych marek świata. Pierwszy hotel Marriott International ze znakiem JW Marriott powstał w Waszyngtonie w lutym 1984 roku w hołdzie dla założyciela firmy JW Marriott Senior’a. Obecnie Marriott International posiada w swoim portfolio kilkadziesiąt hoteli tej marki na całym świecie.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Zdrojowa Invest kupuje Pałac Kultury w Warszawie. Powstanie w nim pięciogwiazdkowy JW Marriott Warsaw Palace

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *