Ministerstwo Kultury kupiło były hotel Cracovia

29 grudnia budynek byłego hotelu Cracovia – zamkniętego i sprzedanego w 2011 roku przez Orbis za 32,5 mln zł firmie Echo Investement – został odkupiony przez Ministerstwo Kultury za 29 mln zł na rzecz Muzeum Narodowego w Krakowie. Nowy właściciel planuje w przyszłości otworzyć w Cracovii galerię designu i architektury.

Umowę sprzedaży nieruchomości zawarto w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obecności wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. W ten sposób kończy się pięcioletnia epopeja związana z przyszłością byłego hotelu, kupionego przez Echo Investment w marcu 2011 roku. Spółka planowała wyburzenie go i zastąpienie „zespołem budynków o charakterze mieszanym” z galerią handlową i mieszkaniami, potem obiektem z galeriami sztuki, sklepami biurami i kinami o charakterze podobnym do poznańskiego Starego Browaru, a w końcu dwoma biurowcami. Na żadne z tych rozwiązań nie zgadzało się miejscowe środowisko architektoniczne i miejscy urzędnicy, którzy uważali, że powstały w 1965 roku budynek Cracovii powinien zostać zachowany jako zabytek polskiego modernizmu. Wojewódzki konserwator zabytków rozpoczął procedurę wpisu hotelu do ewidencji zabytków, co uniemożliwiło plany inwestycyjne Echa. Pod koniec 2015 roku pojawiły się plany dotyczące przejęcia obiektu przez Muzeum Narodowe w Krakowie, które zostały sfinalizowane 29 grudnia. – Propozycja Muzeum Narodowego wpisała się w nową strategię biznesową spółki, jak również w szeroki plan działań prospołecznych prowadzonych przez Echo Investment i grupę Griffin Real Estate [która przejęła Echo w 2015 roku]. Strategia Echo opiera się na szybkiej rotacji kapitału i zakłada realizację inwestycji o dużej skali. Zainwestowanie środków uzyskanych z odstąpienia Cracovii w inne projekty będzie dla nas znacznie bardziej efektywne – powiedział Mikołaj Martynuska, dyrektor zarządzający w Echo Investment. Wicepremier Gliński podkreślił, że dzięki zakupowi będzie można stworzyć „swoiste centrum kulturalne Krakowa", bo budynek jest usytuowany naprzeciwko głównego gmachu Muzeum Narodowego. Umożliwi to prezentowanie zbiorów wzornictwa i architektury. Hotel Cracovia działał przez 46 lat i do lat 90. uznawany był za najlepszy hotel w Polsce południowej

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *