Prawa autorskie w hotelu

Hotele, pensjonaty i inne obiekty noclegowe zmuszone są do zawierania umów i płacenia za wykorzystywanie chronionych prawem autorskim materiałów w postaci muzyki odtwarzanej lub na żywo, programów telewizyjnych i filmów zarówno w pokojach, jak i miejscach publicznie dostępnych.

Korzystanie z nich w działalności hotelarskiej ma charakter publiczny, nawet jeżeli dotyczy indywidualnych pokoi, a przedsiębiorca nie może jakimikolwiek działaniami sprawić, by ochronę prawem autorskim ominąć lub uchylić. Niezbędne jest więc posiadanie zgody (licencji) osób, którym prawa do tych utworów przysługują (właścicieli praw). Aby uniknąć konieczności zawierania wielkiej liczby umów oddzielnie dla każdej treści (każdy hotel z każdym właścicielem praw), powstały organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi (OZZ). OZZ zawierają w ich imieniu, zbiorczo, odpłatne umowy dotyczące korzystania przez różne podmioty, w tym przedsiębiorców hotelarskich z chronionych treści (umowy licencyjne).

Złożony charakter własności intelektualnej wykorzystywanej przez hotele

Niemal każda treść wykorzystywana przez hotel ma złożoną strukturę, dlatego jest wielu właścicieli praw, a każdy z nich ma prawo do wynagrodzenia za to, że inne podmioty, w tym hotele, korzystają z ich własności. Dlatego istnieje wiele OZZ, a każda z nich reprezentuje inną grupę twórców w [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plAutor: Jagoda Przybycień, Marcin Mioduszewski. Autorzy są mecenasami w Przybycień & Mioduszewski Adwokaci i Radcowie Prawni

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *