RevPAR w polskich hotelach Orbisu wzrósł o 4,3 proc.   ANALIZY I RAPORTY

46 polskich hoteli Orbisu osiągnęło w ub.r. 931,1 mln zł przychodów w porównaniu do 884,2 mln w 2018 r. To wzrost o 5,3 proc. Ich obłożenie wzrosło o 0,5 p.p. do 71,9 proc., średnia cena o 9 zł do 261,2 zł, a RevPAR ze 180,1 do 187,9 zł czyli o 4,3 proc. – wynika z rocznego raportu giełdowego Orbisu. Zatrudnienie wynosiło 2476 etatów, czyli mniej o 74 etaty niż na koniec 2018 r., co było głównie efektem sprzedaży działalności serwisowej do spółki Accor Service Polska w październiku.

„Dynamikę wzrostu utrzymano na rynku warszawskim w segmencie hoteli Up&Midscale, w szczególności wśród gości MICE. Rynki krakowski oraz trójmiejski odnotowały znaczące wzrosty przychodów z uwagi na wzrost gości indywidualnych w segmencie biznesowym i turystycznym. Hotele wrocławskie również osiągnęły znaczący wzrost swoich przychodów” – informuje Orbis. Największy wzrosty osiągnęły warszawskie hotele Sofitel Victoria, Novotel Centrum i Mercure Centrum, dwa wrocławskie Novotele oraz krakowskie Novotel West City, i Mercure Kraków. Największymi kosztami w spółce były koszty świadczeń pracowniczych, które wyniosły 26,1 proc. przychodów oraz usługi obce (20,6 proc.), w tym głównie prowizje biur podróży oraz usługi sprzątania i outsourcingu.

Wśród hoteli własnych Orbisu w Polsce trzy działają pod marką Sofitel, 13 pod markami Novotel i ibis, osiem pod Mercure i ibis Budget oraz jeden ibis Styles (22 działa w ramach franczyzy pod markami Accoru, w tym 14 ibisów Styles, ale po sprzedaży części serwisowej Accorowi, teoretycznie Orbis nie ma już z nimi nic wspólnego). W ramach projektów inwestycyjnych prowadzono prace przy trzech kolejnych hotelach własnych.

W IV kwartale 2019 roku zakończono prace fundamentowe przy ibisie Styles Stare Miasto w Szczecinie. Wykonana została kondygnacja parterowa oraz połowa pierwszego piętra. Osiągnięcie stanu surowego zamkniętego planowane jest w II kwartale tego roku, a oddanie hotelu do eksploatacji w IV kwartale. Całkowity szacowany nakład na budowę hotelu wyniesie ok. 57 mln zł.

W 2019 roku trwały również prace związane z planowanymi 3-gwiazdkowymi hotelami w Warszawie i Krakowie pod nową marką Tribe. W zakresie budowy hotelu w nowej lokalizacji na Starym Mieście w Krakowie został opracowany projekt przetargowy wnętrz oraz architektury. Rozpoczął się również konkurs na generalnego wykonawcę, który powinien zostać rozstrzygnięty na początku II kwartału 2020 roku. Całkowity planowany nakład na budowę hotelu wyniesie ok. 100 mln zł.

Hotel w Warszawie będzie zlokalizowany w budynku przy ul. Brackiej (dawna siedziba Orbisu). Hotel będzie dysponował 113 pokojami i restauracją. Obecnie prowadzone są prace w zakresie projektu budowlanego i projektu wnętrz. Otwarcie hotelu przewidziane jest na 2022 rok. Całkowity planowany budżet wyniesie ok. 52 mln zł.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *