Największy hostel w kraju otwarty

Na Woli przy ul. Kasprzaka ruszył a&o Hostel z 600 łóżkami w 199 pokojach dwu- i wieloosobowych. To największy hostel w Polsce i pierwszy należący do zachodniej sieci. a&o to największa grupa hostelowa w Europie, skupiająca 40 obiektów w ośmiu krajach.Hostel posiada 106 pokoi dwuosobowych, 85 pokoi rodzinnych i osiem wieloosobowych. Łóżko w pokoju sześcioosobowym kosztuje 33 zł, w czteroosobowym ok. 50 zł, a pokój dwuosobowy i rodzinny ok. 130 zł. Dzieci do 18. roku życia śpią za darmo w pokoju rodziców. Wszystkie pokoje posiadają własne łazienki. a&o Warszawa Wola oferuje m.in. śniadania typu all-you-can-eat, które można dokupić za 29 zł, całodobową recepcję i bar z przekąskami, strefę coworkingu, pralnię, kuchnię dla gości, kącik zabaw, bilard i miejsca parkingowe. Wnętrza zaprojektowane zostały przez pracownię Tremend. Hostel znajduje się w budynku powstałym w latach 50. ubiegłego wieku. Mieściły się tam Zakłady Radiowe im. M. Kasprzaka. Po ich bankructwie w połowie lat 90. miał tam siedzibę do 2017 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Ostatnio budynek należał do luksemburskiego funduszu RE Investment, od którego odkupiła go grupa a&o i w ciągu roku przerobiła na hostel. – Budynek spełnia podstawowe kryteria naszych obiektów. Cechuje go bardzo dobra dostępność, bliskość centrum i jest jednocześnie obiektem z dużym potencjałem – mówi Henri Wilmes, chief investment officer a&o. – Polska ma bardzo młode społeczeństwo: wielu uczniów, młodych ludzi i rodziny, dla których Warszawa jest bardzo popularnym celem podróży, a stolica staje się coraz bardziej atrakcyjną metropolią jako jeden z najważniejszych celów podróży w Europie. Pierwszy a&o Hostel otwarty został w 2000 r. w Berlinie. Obecnie sieć skupia 40 obiektów będących połączeniem hotelu budżetowego i hostelu, głównie w Niemczech i Austrii, a także m.in. w Amsterdamie, Kopenhadze, Wenecji, Pradze i Budapeszcie.

Łącznie dysponują one blisko 28 tys. łóżek. To największa sieć hostelowa w Europie. Sieciowe hostele stają się coraz popularniejsze w Europie. Do głównych graczy, oprócz a&o, zaliczają się sieci Generator Hostels, Wombat, St Christopher’s Inn i Meininger, która ogłosiła już plany otwarcia swojego obiektu w ścisłym centrum Warszawy w 2022 r. ze 151 pokojami i 456 miejscami. W ostatnich latach również globalne sieci hotelowe zaczęły tworzyć marki łączące w sobie elementy hoteli budżetowych i hosteli, np. AccorHotels wprowadził markę Jo&Joe, a Hilton ogłosił powstanie marki Motto by Hilton. W Polsce Grupa Arche w swoich kolejnych inwestycjach, m.in. w Warszawie, Gdańsku i Białymstoku, także chce łączyć te funkcje. Obecnie w Polsce działa ponad 100 hosteli w Krakowie, ok. 50 w Warszawie oraz po ok. 20 w Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu. Zazwyczaj oferują od kilkunastu do kilkudziesięciu łóżek. •

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *