AccorInvest kupił brakujące akcje Orbisu

AccorInvest stał się właścicielem 98,6 proc. akcji Orbis SA w wyniku wezwania na akcje spółki. Transakcja jest ostatnim elementem procesu transformacji Orbisu po nabyciu przez Accor w październiku 2019 r. za 286 mln euro części przedsiębiorstwa obejmującej działalność hotelarską prowadzoną na podstawie umów zarządzania hotelami i franczyzy.

Wpołowie grudnia Accor podpisał wiążącą umowę z AccorInvest dotyczącą sprzedaży wszystkich posiadanych przez siebie 85,6 proc. akcji Orbisu po cenie 115 zł za akcję, za łączną sumę 4,55 mld zł. Sprzedaż miała zostać przeprowadzona w drodze publicznego wezwania na 100 proc. akcji Orbisu, z których 10,2 proc. posiadał wówczas fundusz PTE Nationale-Nederlanden. Przyjmowanie zapisów rozpoczęło się 5 lutego i trwało do 5 marca. AccorInvest Group kupił w wezwaniu 45,4 mln z 46,1 mln akcji. – Cieszymy się, że do naszej grupy dołącza Orbis, który ma znakomite portfolio aktywów, długoletnie doświadczenie w dziedzinie nieruchomości i hotelarstwa na kluczowych rynkach oraz zespoły profesjonalistów na co dzień pracujące w tych obszarach – powiedział John Ozinga, dyrektor generalny spółki AccorInvest. – Dzięki integracji z Orbisem portfolio AccorInvest obejmuje obecnie ponad 900 hoteli ze 135 tys. pokoi, a łączne przychody wynoszą ponad 4 mld euro. Orbis jest właścicielem 73 hoteli w sześciu krajach (Polska, Czechy, Słowacja, Litwa, Węgry, Rumunia). – W ostatnich latach Orbis dokonał zasadniczych przekształceń swojej działalności. W 2019 r. otworzyliśmy ważny rozdział w historii grupy, stając się wyłącznie inwestorem i operatorem nieruchomości hotelowych w regionie Europy Wschodniej. Współpraca z inwestorem, który szczególnie dobrze rozumie i wspiera realizację strategii Orbisu, będzie nowym etapem w rozwoju naszej firmy – powiedział Gilles Clavie, prezes Orbis SA. AccorInvest jest właścicielem nieruchomości hotelowych w 26 państwach Europy, Ameryki Łacińskiej i Azji. Firma powstała w następstwie strategicznej transformacji Accoru, zainicjowanej w 2013 r., gdy wydzielono dwie dywizje: AccorInvest – część nieruchomościową, oraz AccorServices, która pełni funkcję operatora i franczyzodawcy. W 2018 r. Accor sprzedał 58 proc. udziałów w AccorInvest za 4,6 mld euro Funduszowi Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej i państwowemu funduszowi GIC Singapur (Government of Singapore Investment Corporation) oraz inwestorom instytucjonalnym, w tym Credit Agricole Assurances, Colony NorthStar i Amundi, a potem sprzedał jeszcze 5 proc. obecnym udziałowcom za 204 mln euro. •

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *