Prezesi Metropolitan Investment zatrzymani przez CBA   INWESTYCJE

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w Warszawie dwie osoby podejrzewane o stworzenie i zarządzanie piramidą finansową. Blisko tysiąc osób miało w niej stracić ok. 250 mln zł. Jak informuje "Puls Biznesu", zatrzymani to prezesi stołecznej spółki Metropolitan Investment, odpowiedzialnej m.in. za inwestycje Antalovy Apartamenty Zakopane i prywatny akademik Gdański Harward.

Obaj usłyszeli już zarzuty oszustwa, polegającego na doprowadzeniu co najmniej 1 466 osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie nie mniejszej niż 250 mln zł. Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymań dokonali funkcjonariusze poznańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w ramach prowadzonego wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Poznaniu śledztwa dotyczące zbudowania i zarządzania tzw. piramidą finansową w latach 2018-20. Jest to pierwsza realizacja Biura w tej sprawie. Czynności w tej sprawie prowadził także Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, którego ustalenia były wsparciem dla organów ścigania - zaznaczył Wydział.

Metropolitan Investment to warszawska spółka, która oferowała klientom inwestycje na rynku nieruchomości w formie obligacji oraz sprzedawała udziały w spółkach. Według ustaleń śledczych, znaczna część środków finansowych pozyskanych z emisji nie była przeznaczana na cele wskazane w warunkach emisji, tylko z reguły transferowana na konta innych, powiązanych osobowo spółek. Jak zaznaczono, sprawa ma charakter rozwojowy. Śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Działalnością Metropolitan Investment śledczy zainteresowali się jesienią 2019 r. Spółka miała wtedy opóźnienia w płatnościach dla podwykonawców oraz zalegała z wykupem obligacji od ok. 120 osób na kwotę 20 mln zł. Przedstawiciele Metropolitan Investment tłumaczyli wówczas, że spłacą długi jak tylko przedstawią nowego inwestora kapitałowego.

Metropolitan Investment oferował inwestorom indywidualnym udziały w projektach deweloperskich, w tym w galeriach handlowych, ale także obiektach hotelowych i akademikach.O projektach tej spółki związanych z branżą hotelarską pisaliśmy m.in.

Zakopane: Antalovy Apartamenty w sprzedaży

Gdański Harward – prywatny akademik, a latem hostel. W condo


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *