Hotelarze mają uwagi do Polskiego Bonu Turystycznego, POT zapowiada zmiany   KORONAWIRUS

Od 1 sierpnia za usługi turystyczne i noclegowe można już płacić za pomocą bonu turystycznego. Jak poinformował ZUS, od soboty do poniedziałku dokonano 3,2 tys. transakcji przy użyciu tej formy płatności na łączną kwotę 2,5 mln zł, a aktywowanych zostało już 190 tys. bonów za ponad 160 mln zł. I choć system informatyczny odpowiadający za zarządzanie płatnościami zbudowano w rekordowo krótkim czasie, to jednak zdaniem hotelarzy nie jest on wolny od wad.

Turyści na szlaku w Karkonoszach, fot. Pix

Największe zastrzeżenia budzi zamieszczona na stronie POT wyszukiwarka podmiotów w których realizować można płatności bonami. Uprawnione podmioty wyszukiwane są po nazwie i siedzibie właściciela obiektu, nie zaś po nazwie handlowej, czy miejscowości samego hotelu, które mogą być zupełnie inne.

Pytany przez nas o możliwość wprowadzenia zmian rzecznik prasowy POT Grzegorz Cendrowski powiedział:

- Polska Organizacja Turystyczna działa zgodnie z ustawą o Polskim Bonie Turystycznym, dlatego lista publikowana na naszych stronach zawiera: nazwę zarejestrowanego podmiotu i adres prowadzenia działalności. Takie dane bowiem dane (+ NIP) zgodnie z ustawą przedsiębiorcy podają w procesie zgłaszania się do rejestru firm realizujących bon turystyczny. Niemniej dostrzegamy, że tak skonstruowana przez ustawodawcę baza może być niewystarczająca, dlatego jeszcze w tym tygodniu zwrócimy się do Ministerstwa Rozwoju o zgodę na rozszerzenie informacji o świadczących usługi o takie dane jak miejsce realizacji usługi (jedna firma może mieć ich kilka, a nawet kilkadziesiąt, jak na przykład sieć hoteli), adres jej strony w Internecie oraz województwo, w którym prowadzi działalność - podkreśla Grzegorz Cendrowski.

Hotelarze proponują też, aby bon otrzymał spójną identyfikację wizualną, którą uprawnione do realizacji tej formy płatności obiekty mogłyby wykorzystywać w swojej komunikacji marketingowej.  Jak mówi rzecznik POT, wszelkie materiały promocyjne, które przedsiębiorcy mogą wykorzystywać w komunikacji są do pobrania na stronie bonturystyczny.gov.pl w zakładce "Strefa Przedsiębiorcy".

Inną trudnością jest brak zestawienia płatności bonami po stronie administratora obiektu. Po zrealizowaniu płatności bonem wyświetla się jedynie komunikat, że operacja przebiegła pomyślnie, ale nie zapisuje się ona w żadnym zbiorczym zestawieniu. Pełne saldo zweryfikować można jedynie na infolinii. -Jeśli za 2 tygodnie nie wpłyną środki z ZUS nie mamy nawet potwierdzenia, że transakcja została wykonana przez recepcję – można wyczytać na branżowych forach dyskusyjnych.

Niektóre obiekty wprowadziły w związku z tym oświadczenia dla gości gdzie wpisywany jest numer voucheru, pin, dane posiadacza, data transakcji i kwota.

W Internecie zaczęły się również pojawiać oferty oszustów, którzy próbują sprzedać bon po okazyjnej cenie - np. bon o wartości 500 zł za 400 zł. W związku z fałszywymi ofertami ZUS i POT wyjaśniają, że z bonu turystycznego mogą skorzystać tylko osoby uprawnione, a sprzedaż bonu turystycznego jest niezgodna z prawem i grozi za to odpowiedzialność karna.

Polski Bon Turystyczny to narzędzie, które ma na celu wsparcie finansowe zarówno polskich rodzin jak i branży turystycznej, osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. Bon wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności . Za pomocą bonu można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju, a zrealizować będzie można go do 31 marca 2022 r.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *