Menu inspirowane „obiadami czwartkowymi” króla Poniatowskiego w Regent Warszawa Hotel

„Menu Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego” to nowa propozycja szefów kuchni Regent Warsaw Hotel zainspirowana „obiadami czwartkowymi”. To nie tylko XVIII-wieczne smaki z królewskiego stołu, ale również okazja na pokazanie polskiej historii, tradycji kulinarnej i polskiej gościnności. Hotel daje nowe życie przepisom sprzed ponad 200 lat, a jego goście mają niecodzienną okazję spróbować dań, które jadał sam polski król.

Król Stanisław August Poniatowski był mecenasem nauki, sztuki i literatury, a także miłośnikiem sztuki kulinarnej, był też fundatorem Łazienek Królewskich i organizatorem słynnych „obiadów czwartkowych”, w których uczestniczyły elity intelektualne i polityczne naszego kraju. Regent Warsaw Hotel od Łazienek Królewskich dzieli kilkadziesiąt metrów. To bliskie sąsiedztwo, osoba ich twórcy, a przede wszystkim przesłanie jakie niesie ze sobą tradycja „obiadów czwartkowych” zainspirowały szefów kuchni do stworzenia nowego menu - Menu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Pokazuje ono w nowatorski sposób polską historię, nawiązując do narodowej tradycji kulinarnej. Menu jest zatem okazją na poznanie nie tylko staropolskich smaków i aromatów, ale też  polskiej kultury, historii i tradycyjnej gościnności. Jest też niecodzienną atrakcją nie tylko dla Polaków ale też dla gości z zagranicy, aby spróbować dań, które jadał ostatni król Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Szefowie kuchni bardzo starannie wybrali menu i jego składniki, tak aby jak najwierniej odtworzyć oryginalne receptury. Król uwielbiał baraninę w sosie własnym, duszonego zająca z sosem winnym, jarząbki nadziewane słoniną, piknatne marynaty i dziczyznę. Lubił też bardzo zupy, a do jego ulubionych należały barszcz z uszkami, rosół z jarząbek podawany w chlebie razowym i zupa migdałowa podawana w Wigilię. Kolejną ulubioną królewską  potrawą, a dziś zapomnianą jest „melszpejz”, rodzaj słodkiej zapiekanki z owocami, najczęściej z jabłek z dodatkiem cukru, wanilii, cynamonu i kruszonki. Można ją jeść i na ciepło i na zimno. Na deser jadał danie zwane „pascita” to rodzaj małych pączków, o bardziej zbitej strukturze ciasta, podawany na ciepło z musem jabłkowym, a jego ulubionymi owocami były śliwki.

Menu Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego:

  • rosół z kuropatwy gotowany na kościach cielęcych podany z grzankami chlebowymi      oraz natką pietruszki
  • królik duszony w czerwonym winie podany z pieczonymi ziemniakami                                                       oraz duszoną czerwoną kapustą
  • udziec barani duszony w czerwonym winie i occie słodowym podany z tłuczonymi ziemniakami oraz buraczkami
  • duszony szczupak w szarym sosie podany z tłuczonymi ziemniakami oraz pieczoną młodą kapustką
  • melszpejz – jabłka zapiekane w lekkim cieście biszkoptowym z kruszonką
  • pascita – pączki na ciepło z nutą anyżu i cynamonu oraz musem jabłkowym

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *