LISTOPAD – Hotele nie mogą działać jeszcze bardziej

W listopad Polska wchodziła w całości jako czerwona strefa z zamkniętymi m.in. od 24 października na dwa tygodnie gastronomią i basenami, ale w hotelach mogły one działać dla swoich gości. W środę 4 listopada premier ogłosił nowe obostrzenia, które weszły w życie sobotę i miały obowiązywać do 29 listopada – hotele mogły obsługiwać już tylko gości w podróżach służbowych, sportowców w trakcie zgrupowań i zawodów oraz medyków i pacjentów, ale cały czas z dostępną dla nich gastronomią i innymi udogodnieniami. 21 listopada ogłoszono przedłużenie restrykcji do 27 grudnia, a kilka dni później zaostrzono je w przypadku hoteli – posiłki mogą być dostarczane już jedynie do pokoi. Jednocześnie rząd zdecydował o skumulowaniu ferii do dwóch tygodni 4-17 stycznia i „z zakazem organizacji wyjazdów”. Pod koniec miesiąca premier przedstawił zasady pomocy z tarczy finansowej 2.0, która obejmie blisko 40 branż, w tym hotelarstwo.

Sytuacja hotelarzy staje się coraz gorsza, komentarze coraz bardziej jednoznaczne: dramat, masakra, brak słów, bankructwo, a przyszłość – nawet ta wyłaniająca się z rozporządzeń rządu – coraz bardziej niejednoznaczna, gdyż pozostawiają one wiele pola do sprzecznych interpretacji, np. czy hotele będą w końcu mogły być otwarte w ferie, jeśli spadnie liczba zakażeń, czy nie. Bo ogłoszone restrykcje obowiązują do 27 grudnia, ale nie wiadomo np., jak rozumieć „zakaz organizacji wyjazdów na ferie” – że hotele nie będą mogły przyjmować gości czy że dotyczy to tylko „zorganizowanych form wyjazdów” itp., itd. Sytuacji nie poprawiają sprzeczne deklaracje przedstawicieli rządu. Jeszcze w piątek 20 listopada wiceminister ds. rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy w wywiadzie dla serwisu money.pl mówił, że „byłoby zasadne, żeby rozszerzyć ferie zimowe, aby nie było nakładania się grup”, co miało być dyskutowane w następnym tygodniu. W sobotę premier Morawiecki ogłosił decyzję o „skumulowaniu ferii” i „zakazie wyjazdów”. A w poniedziałek minister zdrowia Andrzej Niedzielski udzielił radiu RMF wywiadu, z którego mogło wynikać, że „wszystkie hotele, pensjonaty i kwatery pozostaną zamknięte do 17 stycznia”.

Jeśli będzie lepiej – powrót do stref, jeśli będzie gorzej – kwarantanna narodowa

Premier, ogłaszając 21 listopada wydłużenie obowiązujących obostrzeń, przedstawił trzy warianty rozporządzeń, po które rząd będzie sięgać w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:

– etapu odpowiedzialności (obowiązuje od 28 listopada do 27 grudnia);

– etapu stabilizacji – gdy liczba zakażeń spadnie średnio do 19 tys. dziennie przez siedem dni, nastąpi powrót Polski od 28 grudnia do strefy czerwonej; żółtej, gdy liczba zakażeń wynosić będzie ok. 9,4 tys. (z poszczególnymi powiatami w strefie czerwonej) i zielonej z liczbą zakażeń poniżej 3,4 tys. zakażeń; w strefie żółtej i zielonej działalność hoteli dozwolona będzie bez ograniczeń, a różniły się będą dozwoloną liczbą uczestników spotkań, wydarze [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.