Co si ę otworzy zaraz po zniesieniu restrykcji. I później w ciągu roku

Gotowe do otwarcia zaraz po zniesieniu restrykcji w działalności hoteli są już hotel NYX z 331 pokojami w Warszawie przy Dworcu Centralnym, Crystal Mountain z blisko 500 pokojami w Wiśle i 5-gwiazdkowy Seidorf Hotel w Sosnówce k. Jeleniej Góry. Praktycznie ukończone są też Tulip Residences i Arche Poloneza II w Warszawie. W tym roku otwarte również mają zostać m.in. kompleks Courtyard by Marriott – Moxy w Szczecinie, hotele AC by Marriott w Krakowie, Mercure w Krakowie i Katowicach oraz Hamptony by Hilton w Łodzi i Olsztynie.

NYX Hotel by Leonardo Hotels w kompleksie Varso Place z najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej o wysokości 310 m (łącznie z 80-metrową iglicą) otwarty miał być już jesienią ub.r. Ostatecznie jego otwarcie przełożono najpierw na 11 stycznia, po wprowadzeniu obostrzeń – na 18 stycznia, a teraz na luty. Ulokowany będzie w połączonym z Varso Tower 19-piętrowym budynku ze sky barem na dachu.



Zaoferuje też m.in. pięć sal konferencyjnych, utrzymaną w stylu retro salę gier, studio fitness i restaurację. NYX Hotel ma oddawać ducha Warszawy i ożywiać go poprzez street art oraz sztukę współczesną. Jak informuje hotel: „W tym kontekście ważna jest współpraca projektantów wnętrz NYX Hotel Warsaw ze wschodzącymi, lokalnymi artystami, których dzieła zostały umiejętnie wystawione w przestrzeniach wspólnych hotelu przez miejscowych kuratorów”. Obecnie pod tą stworzoną dla pokolenia millenialsów marką (nazwa NYX pochodzi od imienia greckiej bogini nocy) działa siedem hoteli. Sieć Leonardo Hotels, należąca do izraelskiej Fattal Group, posiada już w Warszawie hotel Leonardo Royal przy ul. Grzybowskiej, działający podobnie jak nowy obiekt na podstawie umowy dzierżawy. To niejedyny hotel, który otwarty ma zostać w najbliższych miesiącach w Warszawie.

Na marzec zapowiadane jest uruchomienie kolejnego obiektu pod nową w Polsce marką – Tulip Residences z portfolio sieci Louvre Hotels Group. Zlokalizowany w sąsiedztwie Stadionu Narodowego 3-gwiazdkowy hotel w pierwszym etapie z 64 apartamentami stworzono z myślą o pobytach długoterminowych – apartamenty zostały wyposażone w aneksy kuchenne, a w hotelu znajdą się też strefy coworkingowe. Lokale sprzedawane są w modelu condo. Praktycznie gotowy jest też Arche Hotel Poloneza II z 245 pokojami i centrum konferencyjnym na Ursynowie. Pierwszy budynek ze 150 pokojami oddano do użytku trzy lata temu. Na połowę ub.r. zapowiadane też było otwarcie przy Krakowskim Przedmieściu hotelu pod nową marką Sadie Best Western w byłym hotelu Harenda. Prace w związku z pandemią się przeciągają, ale można się spodziewać, że w tym roku zostaną ukończone.

Na styczeń sieć sieć Górskie Resorty zapowiadała otwarcie swojego flagowego hotelu 5-gwiazdkowego Crystal Mountain w Wiśle z 491 pokojami, największym w woj. śląskim hotelowym aquaparkiem i centrum konferencyjnym na 1,5 tys. osób. To ósmy obiekt hotelowy Grupy Górskie Resorty. Nowa inwestycja, usytuowana nad hotelem Gołębiewski na wysokości 550 m n.p.m., ma połączyć nowoczesność (duża ilość przeszkleń oraz rozmaitych udogodnień) z bliskim sąsiedztwem natury. Bryła budynku podzielona została na trzy rozwidlające się sekcje mieszkalne schodzące wzdłuż stoku, które połączone będą wspólnym zapleczem funkcjonalnym. Rozmieszczenie budynków i obrócenie wszystkich pokoi pod kątem 45 stopni zapewni widok na góry z każdego pokoju, a fasada nadawać ma bryle charakterystyczny kryształowy wygląd. Obiekt zaoferuje m.in. Aquapark Blue Lagoon z basenem pływackim, zewnętrznym basenem typu infinity, zjeżdżalniami i strefą saun. Ponadto do dyspozycji gości będzie strefa fitness, salon kosmetyczny Dr Irena Eris Beauty Partner, Club Level One, Kids Club i Game Room oraz dwie restauracje – Panorama i Crystal oraz czteropoziomowy parking podziemny. Pokoje sprzedawane są w systemie condo.



Kolejny 5-gwiazdkowy hotel w górach, choć dużo bardziej kameralny, gotowy jest do otwarcia w Sosnówce między Karpaczem a Jelenią Górą w kompleksie Seidorf Mountain Resort na wysokości 670 m n.p.m. Hotel Seidorf z 37 pokojami i apartamentami oraz strefą SPA & wellness o powierzchni 1 tys. m kw. to drugi z czterech planowanych obiektów kompleksu. W pierwszym etapie otwarto budynek z 10 apartamentami w 2018 r., trzeci etap obejmuje cztery domy Seidorf z 64 apartamentami, a czwarty Apartamenty Kazalnica ze 129 lokalami. Budynek hotelu Seidorf, pochodzący z XIX wieku, przez kilka lat był odrestaurowywany z dbałością o detale i nawiązaniem do tradycyjnej architektury regionu Karkonoszy. Jego wykończenie to przede wszystkim połączenie naturalnych materiałów – kamienia i drewna. Butikowy hotel zaoferuje 27 pokoi dwuosobowych oraz 10 apartamentów rodzinnych, restaurację Szyszka oraz strefę wellness & SPA z pięcioma gabinetami, dwoma basenami wewnętrznymi i jednym zewnętrznym oraz czterema saunami. Ponadto do dyspozycji gości oddane zostaną bar, biblioteka oraz sala konferencyjna. Dla aktywnych przewidziana jest strefa fitness z siłownią i strefą cardio, dwa korty tenisowe oraz boisko do gier zespołowych.

Do nowych obiektów górskich dołączyć ma też w połowie roku utrzymany w standardzie 4-gwiazdkowym Pieniny Grand powstający w byłym hotelu Hutnik w Szczawnicy. Jego inwestorem jest grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica, do której należy m.in. 5-gwiazdkowy Modrzewie Park Hotel. Nowy obiekt zaoferuje 119 pokoi, strefę SPA & wellnes wraz ze strefą medyczną o łącznej powierzchni ok. 2 tys. m kw. na trzech piętrach, dwie restauracje, sky bar na 13. piętrze oraz sale konferencyjne.

W Krakowie przy al. 3 Maja w sąsiedztwie Błoń Krakowskich, Parku Jordana i stadionu Wisły na maj planowane było otwarcie drugiego w Polsce hotelu pod  marką AC by Marriott - największego obiektu tej sieci w Europie z 300 pokojami. Jego inwestorem jest spółka z Grupy Portfel Inwestycyjny. Na czerwiec sieć Marriott zapowiada otwarcie hotelu Courtyard by Mariott ze 134 pokojami i centrum konferencyjnym o powierzchni 1 tys. m kw. w Szczecinie, a na październik hotelu Moxy ze 121 pokojami w tym samym kompleksie. Powstaną w ramach przebudowy dawnego 4-piętrowego domu handlowego Posejdon na funkcje biurowe (pierwsi najemcy już się zaczęli wprowadzać), który połączony zostanie z nowo zaprojektowanym ośmiopiętrowym budynkiem hotelowym. W Szczecinie na ukończeniu jest też budowa 161-pokojowego hotelu ibis Styles, którego inwestorem jest Orbis.

W Krakowie na ten rok zapowiadane jest otwarcie hotelu Mercure Fabryczna City z blisko 200 pokojami. Wybrano już dyrektora generalnego, którym została Joanna Chwastek-Pluta, wcześniej związana m.in. z krakowskim Hilton Garden Inn. Hotel zlokalizowany będzie w zabytkowych budynkach dawnej Państwowej Wytwórni Wódek Polmos, stanowiąc część nowo powstającego kompleksu Fabryczna City.



W jego skład wejdą również centrum konferencyjne z 3,5 tys. m kw. powierzchni, Muzeum Fabryka Wódki, a także pasaż restauracji, kawiarni i własny browar oraz Fabryczna Office Park z kilkoma biurowcami i osiedle mieszkaniowe. W innym krakowskim kompleksie – Unity Center – otwarty z kolei ma zostać pierwszy w Polsce hotel pod marką Radisson Red, który zaoferuje 230 pokoi. Kompleks przy rondzie Mogilskim z pięcioma budynkami, w tym z Unity Tower, który powstał w wyniku przebudowy słynnego w Krakowie „szkieletora” (jego budowa zaczęła się – i stanęła – w latach 70.), jest już ukończony. Ale dyrektora generalnego hotelu jeszcze nie wybrano, tak więc decyzja o otwarciu związana będzie zapewne z rozwojem sytuacji na krakowskim rynku hotelarskim.

Kolejny Mercure powstaje w Katowicach przy Dworcu Głównym. Zaoferuje 268 pokoi, restaurację Winestone, zaplecze konferencyjne, centrum fitness oraz parking podziemny, a zarządzać nim będzie Orbis. Tam prace budowlane idą sprawnie, nie zwolniły w czasie pandemii, budynek osiągnął już stan surowy zamknięty i można się spodziewać, że hotel zostanie otwarty w tym roku. Inwestycja firmy UBM Investment została sprzedana (wraz z powstającym w Krakowie ibisem Styles z 259 pokojami) funduszowi Union Investment za 86 mln euro.

W tym roku ruszyć też mają dwa nowe hotele pod marką Hampton by Hilton, które otwarte byłyby już w ub.r., gdyby nie pandemia. W Łodzi Hampton ze 149 pokojami otwarty ma być w kompleksie HI Piotrkowska z biurowcem. Chociaż sytuacja skomplikowała się w ostatnich miesiącach, bo rozeszły się drogi inwestora, firmy Bacolii, i dzierżawcy, spółki VHM Hotel Management, która miała podpisaną umowę z siecią Hilton. Ale VHM podtrzymuje plany zarządzania Hamptonem w Olsztynie ze 105 pokojami, który otwarty będzie w inwestycji Centraurus z najwyższym w mieście, 18-piętrowym budynkiem mieszkalnym oraz biurowcem.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *