SZUMY na Roztoczu w stylu slow life   INWESTYCJE

SZUMY PARK 4-gwiazdkowy hotel na Roztoczu, w lasach Puszczy Solskiej, zostanie otwarty pod koniec czerwca. W pierwszym etapie nowy obiekt zaoferuje 32 pokoje, w tym sześć typu Studio, restaurację Kwiat Paproci, bar, salę konferencyjną o powierzchni 120 m kw. oraz leśne SPA (sauna i jacuzzi).

W drugim etapie planowane są kolejne pokoje, altana grillowa oraz strefa wellness & SPA z basenem, saunami i gabinetami odnowy biologicznej. Usytuowany wśród zieleni w Suścu na granicy województw lubelskiego i podkarpackiego hotel powstał w wyniku przebudowy ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego. Jest inwestycją rodziny hotelarzy, którzy prowadzą 3-gwiazdkowy hotel k. Tomaszowa Lubelskiego od ponad 25 lat. Zamysłem twórców było harmonijne wkomponowanie nowoczesnego budynku w otaczającą go przyrodę, co osiągnięto m.in. poprzez panoramiczne okna w pokojach i przeszklone ściany w strefach ogólnodostępnych. Każdy pokój posiadał będzie taras lub balkon. Minimalizm, głęboka zieleń, odcienie szarości przełamane drewnianymi elementami, brąz, czerń – taki wystrój ma współgrać z roztoczańskimi widokami.

Jak deklarują właściciele, „kameralny Szumy Park tworzony jest z myślą o szukających aktywnego wypoczynku i kontaktu z nieskażoną naturą - bez konieczności rezygnowania z jakości i komfortu. To idealny wybór dla miłośników rowerów, kajaków i pieszych wędrówek. Hotel hołduje ideom slow life, slow travel i świetnie wpisuje się w bleisure”. Projekt architektoniczny przygotowała lokalna pracownia WIMAR a projekt wnętrz – lubelska firma JOTKA Projekt.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “SZUMY na Roztoczu w stylu slow life

  1. Dzień dobry, czy to jakaś tania podróbka kołobrzeskiego, mojego ulubionego Shuum Hotelu? Jeśli przypadek-radzę szybko zmienić nazwę, jeśli działanie umyślne, nie sądzę aby ktoś z dobrym smakiem się tam pojawił bez narażenia się na obciach.
    pozdrawiam Wojciech Furmanek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *