Święto dobrego wina


Czeskie i morawskie wina są znane i doceniane na całym świecie. Tradycyjnie we wrześniu odbywa się w Czechach święto tych ulubionych trunków – winobranie. Podczas imprezy goście mają okazję nie tylko skosztować wyśmienitego napoju, zwanego tutaj „płynnym słońcem”, lecz także wziąć udział w licznych imprezach towarzyszących. W czeskich regionach winiarskich dojrzewają wyjątkowe owoce, z których powstaje wino o charakterystycznym, wspaniałym aromacie.


Największe w Czechach regiony winiarskie znajdująsię na południowych Morawach, znanych z urodzajnych gleb. Winnice, ulokowane na stokach tutejszych wzgórz, wraz z polami i wioskami tworzą malowniczą mozaikę. To właśnie tutaj odbywają się największe winobrania.

Słynne miasteczko winiarskie Mikulov (www.mikulov.cz) zaprasza na Pálavskie Winobranie7.–9. 9. 2007. Centrum miasta wypełni muzyka, tańce, wystawy. W sobotę do Mikulova przybędzie historyczny orszak z królem Wacławem IV na czele, który będzie pasować swych rycerzy i przyglądać się ich szermierskim umiejętnościom. Później przez miasto przejdzie barwny pochód winiarzy i hodowców wina. W ogrodzie zamkowym odbywać się będą średniowieczne targi rzemieślnicze, na wielkiej scenie amfiteatru wystąpią znane grupy myzyczne, w niedzielę podczas międzynarodowego konkursu O złote grono południowych Moraw zagrają orkiesrty dęte.


Znojmo (www.znojmocity.cz) będzie świętować winobranie 14. i 15. 9. 2007. Do miasta zawita król Jan Luksemburski z małżonką Eliszkou z Przemyślidów a wieczorem odbędzie się pochód z pochodniami i pokaz sztucznych ogni. Na targach rzemiosł dawnych zaprezentują swe wyroby kowale i szklarze, na terenie klasztoru Louckiego zmierzą się w turnieju rycerze. Na wspaniałewina, zarówno od wielkich producentów, jak i prywatnych hodowców, zapraszają liczne karczmy. Bogaty program uzupełnią koncerty muzyki sakralnej, organizowane między innymi w uroczyście przystrojonym kościele św. MIkołaja.


Na największy w Czechach przegląd folkloru, win i specjałów gastronomicznych zaprasza region Slovacka od 8. do 9. września 2007 (www.slovacko.cz). W imprezie zaprezentuje się około 50 slovackich miast i gmin. Oprócz uroczystych orszaków i jarmarków rzemiosł ludowych, na gości czekają prezentacje poszczególnych miast i gmin, przegląd orkiestr dętych, tańce na ulicach miasta, rejs łodzią po kanale Baty, wieczorny odpoczynek przy muzyce cymbałowej w najpiękniejszych piwnicach winnych Slovacka oraz niedzielna wystawa.


Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.


Na winobranie w Velkich Pavlovicach (www.velke-pavlovice.cz) 1. 9. 2007 zapraszamy dzieci i dorosłych. Legendarny zespół Hradišťan z Jirzim Pavlicą wystąpi we wspólnym muzykowaniu z żywiołową grupą Jumping Drums.


Podczas winobrania Valtickiego6. 10. 2007 na valtickim rynku (www.radnice-valtice.cz) prezentowane będą stare tradycje winiarskie, można będzie spróbować różnych rodzajów win. Wieczór wypełnią wesołe zabawy i tańce.


Święto winobrania obchodzone będzie także w innych regionach Czech: na Karlsztejnie, najbardziej znanym czeskim zamku, ( www.hradkarlsztejn.cz ), oddalonym 25 km od Pragi, odbędzie się 29 i 30 wrześniaKarlsztejnskie winobranie, któremu towarzyszyć będzie barwny program. Oprócz degustacji karlsztejnskich win, burczaków – słodkich, smacznych napojów z fermentującego wina,orazspecjałów kulinarnych, dla gości przygotowano między innymi przegląd strojów średniowiecznych, naukę historycznych tańców, wystąpienia połykaczy ognia, fakirów i dworskich magów, wielki królewski turniej rycerski, jarmark średniowieczny. Najważniejszym punktem programu będzie historyczny orszak z samym cesarzem Karolem IV na czele.


Mnóstwo atrakcji podczas trzydniowego święta wina szykuje Mielnik w dniach21.–23. 9. 2007 (www.melnik.cz). Także tutaj zawita cesarz Karol IV ze swoją świtą, na którego cześćmiasto rozświetlą fajerwerki. Goście będą mieli okazję odwiedzić zamek( www.lobkowicz-melnik.cz ) i spróbować wyśmienitego wina w zabytkowych wnętrzach piwniczek winnych z XIV wieku, czynnych w ciągu całego roku.


Tradycję winobrania pielęgnuje także północnoczeskie miasto Kadań ( www.mesto-kadan.cz ). Podczas Świętowacławskiego Winobrania(29.9.2007), które odbędzie się na terenie klasztoru Franciszkanów, będzie można skosztować tegorocznego burczaka i wina oraz zapoznać się z procesem przygotowywania wina.


Winobranie z długoletnią tradycją odbywa się we Strażnicy (www.straznice-mesto.cz) 8. 9. 2007, na wino do Litomierzyc (http://info.litomerice.cz) przyjedźcie 22. 9. 2007 a na burczak do Znojma 28.–29. 9. 2007 (www.znovin.cz). Również winiarze w Pradze chcą pochwalić się swymi produktami, 15.–16. 9. 2007 zapraszają na Trojskie Winobranie wogrodzie botanicznym(www.botanicka.cz).


Miłośnicy turystyki rowerowej mogą zwiedzić dziesięć największych czeskich regionów winiarskich korzystając z Morawskich Winiarskich Ścieżek Rowerowych (www.vinarske.stezky.cz , www.nadacepartnerstvi.cz ), piwniczki winne zapewnią znużonym turystom przyjemny odpoczynek.Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *