ILLY MOKA  śniadanie z włoskim klimatem

Ekspres ciśnieniowy to cały czas jeszcze zbyt duży wydatek, żeby mógł gościć w każdym domu. Na szczęście istnieje inny sposób na wydobycie aromatycznego i głębokiego smaku kawy. Po drugiej stronie zaawansowanej techniki zawsze pozostaje poczciwa i romantyczna kafetiera. Nowością na rynku jest grubomielona kawa illy MOKA, przygotowana specjalnie do parzenia w klasycznym czajniczku, powszechnie nazywanym włoskim ekspresem.Moka to określenie wywodzące się z Włoch i oznacza rodzaj zaparzaczy do kawy, które wyglądem przypominają filigranowe dzbanuszki. Najczęściej wykonane są ze stali, aluminium, bądź szkła. Te charakterystyczne imbryki pozwalają w szybki i nieskomplikowany sposób przygotować głęboki i intensywny napar z kawy. Cały sekret kawy tkwi w sposobie mielenia jej ziaren. Zazwyczaj kawa mielona jest zbyt drobno, przez co osad przedostaje się do naparu i powoduje jej mniejszą przejrzystość. Specjaliści z ILLY odkryli tajemnicę mielenia ziaren i tak powstała grubomielona ILLY MOKA, wyrafinowana, słodkawa kawa o zapachu czekolady, świeżo pieczonego chleba i miodu. A jednocześnie zachowana została tak dobrze znana mieszanka ILLY  połączenie najlepszych gatunków kawy Arabica.


Dlaczego MOKA może być ciekawą alternatywą dla kawy z ekspresu ciśnieniowego (kawę rozpuszczalną wykluczamy z tej konkurencji z oczywistych względów)?


Otóż kawa przygotowywana w kafetierze parzona jest pod mniejszym ciśnieniem, nigdy nieprzekraczającym 2 barów, za to jest mocniej wygotowywana. Dzięki szybkiemu przepływowi wody napar w czajniczku nie zawiera szkodliwych substancji, które wydobywają się z kawy podczas dłuższego zaparzania (choćby w ekspresie przelewowym). To szczególnie ważne dla osób z problemami żołądkowymi, jak i dla osób gotujących według kuchni pięciu przemian. Kawa przyrządzona we włoskim ekspresie jest głęboko aromatyczna, jednocześnie lekka, aksamitna o delikatnym smaku.


Jak przygotować ILLY MOKA w kaferierze?


Klasyczna kafeteria składa się z trzech elementów: dolnego zbiorniczka na wodę, środkowego pojemnika z sitkiem oraz górnego dzbanuszka na zaparzoną kawę. Wlewamy wodę do najniższego pojemnika, następnie wsypujemy ILLY MOKA do zbiornika z siteczkiem i dołączamy dzbanek na napar kawowy. Tak przygotowany imbryk stawiamy na małym ogniu na kuchence. Kawa będzie gotowa, jak tylko woda z dolnego zbiorniczka pod wpływem ciśnienia nagromadzonej wewnątrz pary przepłynie przez sitko z kawą i wypłynie w górnym dzbanuszku. Należy też pamiętać o zachowaniu odpowiedniego czasu przygotowywania, bowiem delikatnie zmielone ziarenka łatwo jest spalić, co smakosze i znawcy uważają to największy występek przeciwko wysublimowanej sztuce parzenia tego szlachetnego napoju. Cudowną zaletą ILLY MOKA włoskich ekspresów jest możliwość podania przygotowanej kawy bezpośrednio do filiżanek.


Dla początkujących pasjonatów tego najstarszego sposobu parzenia kawy ILLY umieściło małą ściągawkę na puszce.


W Polsce moka, mimo iż jest to jeden z najprostszych sposobów parzenia kawy nie jest tak mocno rozpowszechniona. Może właśnie za sprawą nowej ILLY MOKA, przeznaczonej specjalnie do kafetiery warto przekonać się do tego tak popularnego we Włoszech sposobu parzenia kawy i choć na krótką chwilę przybliżyć się i zasmakować prawdziwego śródziemnomorskiego klimatu.

 


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *