InterContinental Kulinarny Puchar Polski

Artur Pijanowski i Grzegorz Birek, dwaj kuchmistrzowie hotelu InterContinental Warszawa, zostali zwycięzcami prestiżowego Kulinarnego Pucharu Polski 2008 podczas targów Polagra-Food w Poznaniu.

 

W dniu 17 września 2008 roku w Poznaniu, podczas targów Polagra-Food odbył się najbardziej prestiżowy konkurs kulinarny w Polsce - Kulinarny Puchar Polski, którego zwycięzcami zostali Artur Pijanowski oraz Grzegorz Birek, kuchmistrze reprezentujący hotel InterContinental Warszawa.


Wszyscy kucharze chcący wziąć udział w konkursie, musieli najpierw wygrać jeden z dziesięciu renomowanych konkursów kulinarnych. Ekipa reprezentująca hotel InterContinental Warszawa zakwalifikowała się do Kulinarnego Pucharu Polski zajmując pierwsze miejsce w L`Art de la cuisine Martell 2008, organizowanym na początku marca.


Podczas konkursu zwycięska ekipa przygotowała dania: Pieczony filet z siei na ciepłej sałatce z borowików i szyjek rakowych, podany ze szczypiorkową oliwką i pianką z koziego mleka oraz Strudel z sarniego combra i gruszek, podany na sosie piernikowym w towarzystwie czerwonej kapusty duszonej z miodem pitnym i owocami żurawiny oraz wafel z kasztanów.

 

W hotelu InterContinental Warszawa goście mogą zrelaksować się i zjeść w jednej z dwóch restauracji: Downtown ze wspaniałym widokiem na okolice Pałacu Kultury i Nauki, dodatkowym barem Sushi i ofertą niedzielnych brunchy oraz meksykańskiej restauracji Frida La Cocine Mexicana, nawiązującej wystrojem do życia i twórczości Fridy Khalo, a także odwiedzić bary: Hemisphere i +OneBar oraz Pijalnię Czekolady E.Wedel.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *