UOKIK: Klienci condohotelu Czarna Perła byli wprowadzani w błąd   ANALIZY I RAPORTY

Prezes UOKiK wydał decyzję wobec firmy CGA Invest, która zrealizowała i sprzedawała pokoje w systemie condo w inwestycji Czarna Góra Resort w Siennej. Organ nadzoru uznał, że inwestor wprowadzał klientów w błąd co do bezpieczeństwa inwestycji w lokale w inwestycji Czarna Perła, wysokości i częstotliwości uzyskiwania przez nich zysków, nie przekazywał też istotnych informacji o modelu finansowania.

Postępowanie dotyczyło jednej z inwestycji realizowanych w ramach resortu Czarna Góra, całorocznego ośrodka górskiego położonego w masywie Śnieżnika, a konkretnie inwestycji Czarna Perła.

Wątpliwości Urzędu w przypadku oferowania nabycia lokalu w tej inwestycji wzbudziło:

 • Informowanie o bezpieczeństwie inwestycji. W materiałach reklamowych tak m.in. ją opisywano: „Pewność i rentowność inwestycji”, „Zakup w systemie condo to bezpieczna forma inwestycji”. Tymczasem spółka nie stosowała żadnych środków ochrony wpłat nabywców, więc inwestycja w lokal była obarczona podwyższonym poziomem ryzyka. Przypominamy, że osoby kupujące lokale użytkowe w condo/aparthotelu nie są chronione przez przepisy tzw. ustawy deweloperskiej.
 • Nieprzekazywanie istotnych informacji co do modelu finansowania – konsumenci nie byli informowani o tym, że budowa condohotelu była finansowana w całości z ich wpłat. CGA Invest nie przewidziała angażu własnych środków.
 • Mylne informacje o wysokości zysków i częstotliwości ich uzyskiwania. Spółka stosowała materiały reklamowe, w których deklarowała większe oraz częściej wypłacane zyski niż wynikało to z wzorców wykorzystywanych podczas zawierania umów z konsumentami. Mimo że zgodnie z reklamami zysk miał wynikać z kwoty zainwestowanej przez konsumenta, w treści umów faktyczną podstawą jego wyliczenia była wyłącznie cena netto za lokal - tj. kwota inwestycji pomniejszona o 23-procentową stawkę podatku od towarów i usług.
 • Nieprawdziwe informacje o firmie, która zawrze umowę najmu z konsumentem. W treści umów rezerwacyjnych oraz przedwstępnych umów sprzedaży spółka informowała, że będzie operatorem Czarnej Perły. W rzeczywistości, inny podmiot zawierał umowy najmu z konsumentami

- Nieinformowanie konsumentów o tak istotnych aspektach jak finansowanie inwestycji w całości z ich środków czy też mniejszych korzyściach finansowych mogło wpłynąć na decyzję dotyczącą zawarcia umowy. Być może konsumenci nie zrobiliby tego, gdyby dostali rzetelne i prawdziwe informacje o inwestycji. Przypominam, że zanim zainwestujemy w lokal w condo czy aparthotelu, powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami oferty, jak i być świadomymi ryzyka – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Spółka CGA Invest zobowiązała się do zmiany praktyk i zrekompensuje konsumentom ich skutki. Na rekompensatę mogą liczyć osoby, które były zainteresowane ofertą CGA Invest, ale nie zawarły umowy, a także te, które nadal są właścicielami lokalu w condohotelu lub go sprzedały.

 • Osoby, które były zainteresowane ofertą zakupu lokalu, ale tego nie zrobiły otrzymają szereg voucherów zniżkowych, np. na pobyt w obiekcie Czarna Perła, na przejazd kolejką, na karnet narciarski. Na to może liczyć pierwsze 130 osób.
 • Osoby, które nadal są właścicielami lokalu, ale także te, które go sprzedały: będą mogły skorzystać z pobytu w obiekcie Czarna Perła, który sfinansuje spółka.

 CGA Invest to polski deweloper z ponad 10-letnim doświadczeniem w górskich inwestycjach hotelowo- rekreacyjnych, także w systemie condo. Zrealizowała m.in. kilka obiektów hotelowych na terenie Czarna Góra Resort.


Komentarze

 • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
 • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “UOKIK: Klienci condohotelu Czarna Perła byli wprowadzani w błąd

 1. Co jak ktoś kupuje 30m2 za 15tys zmetra na inwestycje to obietnice sa mało ważne
  To co ja mam powiedzieć jak 5lat sprawdzali mi projekt na pensjonat i zawsze jakiś mały problem dla nich!!!!!!!!!! otrzymałem pozwolene teraz ale co stego jak ceny wzrosły 100% I juz inwestycji nie bedzie TO CO ? KTO TREAZ PINOKIA WSADZI DO WIEŹIENIA I KOCIARZA BO JA UWAŻAM ZE TO ICH WINNA I URZEDASÓW KTO MI DODA 2,5 MILIONA ZL DO BIZNESU?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *