Wyróżnienia Trophées de l’Esprit alimentaire 2008 – nagrody za wkład w szerzenie francuskiej kultury odżywiania

         Na całym świecie różne osobistości propagują francuską kulturę odżywiania się, która jest bardzo ważnym elementem dziedzictwa kulturowego. Osoby te podkreślają wartości produktów różnych terroirs, umiejętności drobnych wytwórców artykułów żywnościowych, kunszt szefów kuchni, a także dorobek i doświad-czenie przedsiębiorstw spożywczych, przyczyniając się w ten sposób do szerzenia kultury francuskiej. Pomysł wyróżnienia zwanego Trophées de l’Esprit alimentaire powstał w roku 2003, dla wspierania tego typu inicjatyw     i nagradzania zasłużonych osób. Od tej pory wręczane są corocznie nagrody l’Esprit alimentaire tym osobom oraz przedsiębiorstwom, które przyczyniły się szczególnie do propagowania francuskiej kultury odżywiania.


            Uroczysta ceremonia wręczenia nagród podczas tegorocznej edycji Trophées de l’Esprit alimentaire odbyła się 22 października br., pod patronatem i w obecności francuskiego Ministra Spraw Zagranicznych i Euro-pejskich — Bernarda Kouchnera oraz Ministra Rolnictwa i Rybołówstwa — Michela Barniera. Międzynarodowe jury składało się w tym roku z dwunastu członków, wśród których, po raz pierwszy znaleźli się dwaj nowi:           Jean–Robert Pitte — przewodniczący misji na rzecz wpisania dziedzictwa kulinarnego Francji na listę UNESCO oraz Erik Orsenna — pisarz, członek Akademii Francuskiej i sędzia Rady Stanu. Jury przyznało wyróżnienia czterem osobom, a wśród laureatów znalazł się przedstawiciel Polski — Pascal Brodnicki!


 

Nagroda w kategorii „Kultura”: Sarah Wiener

Znana austriacka realizatorka kulinarnych programów telewizyjnych

 

Nagroda w kategorii „Nauka”: Hiroshi Yamamoto

Japoński prawnik, amator win i pisarz

 

Nagroda w kategorii „Przedsiębiorczość”: Pascal Brodnicki

Kucharz, osobowość telewizyjna i twórca firmy propagującej francuską kulturę kulinarną w Polsce

 

Nagroda Specjalna Jury w kategorii „Produkty mleczarskie”: Joël Robuchon

Znany na całym świecie i wielokrotnie nagradzany francuski szef kuchni

 

 

 


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *