Przygotowania do Euro 2012 w Ostródzie trwają

Ostróda poczyniła kolejne kroki zmierzające do przyznaniu miastu statusu centrum pobytowo-treningowego dla drużyn piłkarskich podczas piłkarskich Mistrzostw Europy w roku 2012.

 

Jednymi z kryteriów  przyznania statusu centrum pobytowego jest infrastruktura sportowa i baza hotelowa. W ostatnim czasie zarówno miasto Ostróda jak i inwestor prywatny, firma Condohotels Group, złożyli do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego wnioski o dofinansowanie obiektów budowanych z myślą o EURO 2012.

 

Po II etapie weryfikacji nasze miasto zostało jednym z 44 kandydatów do tego tytułu, z których w maju br. specjalna komisja UEFA ma wyłonić 20 ośrodków. Teraz Ostróda musi sprostać wymaganiom UEFA stawianym centrom pobytowym i treningowym. Jest to ważne nie tylko dla miasta, ale całego regionu. Tej szansy nie można zmarnować, innej alternatywy centrum pobytowego dla województwa już nie ma.

 

 

1. Wniosek na kompleks sportowo-rekreacyjny złożony przez Urząd Miejski w Ostródzie

 

2 grudnia 2008 r. Urząd Miejski w Ostródzie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmii i Mazur na lata 2007-2013, złożył wniosek na „Przebudowę kompleksu  sportowo-rekreacyjnego przy ulicy 3 Maja”. Kompleks zajmie powierzchnię ponad 7 ha i obejmuje teren obecnego stadionu oraz przyległego do niego, dawnego zespołu parkowego - Parku Collisa.

W skład projektowanych elementów kompleksu wchodzą obiekty wypoczynku i rekreacji turystycznej oraz zespół sportowy wraz z towarzyszącą infrastrukturą socjalno-techniczną. Proponowane rozwiązania stadionu sportowego zaprojektowano zgodnie z wymogami PZPN oraz FIFA dla centrów pobytowych zespołów piłkarskich w związku z rozgrywkami EURO 2012.

 

Stadion piłkarski

W jego skład wchodzą boisko główne do gry w piłkę nożną o nawierzchni z trawy naturalnej z podgrzewaną murawą o wymiarach 68x105 mb, boisko treningowe o nawierzchni z trawy syntetycznej o wym. 65x90 mb oraz budynek dwukondygnacyjny z zadaszonymi trybunami na 4232 miejsc. Cały kompleks boisk sportowych będzie posiadał sztuczne oświetlenie. W budynku zaplecza znajdą się: szatnia dla zawodników, pomieszczenia dla trenerów i sędziów, sale konferencyjne z tarasami widokowymi. Obiekt położony będzie nad samym jeziorem, poza centrum miasta, z dala od ruchliwych i tłocznych ulic.

 

Urządzenia rekreacyjno-sportowe

Bezpośrednio w rejonie stadionu piłkarskiego przewidywana jest lokalizacja boisk do gry w tenisa (w tym 2 korty zadaszone), odkryte, całoroczne sztuczne lodowisko, ścianka wspinaczkowa, rampa skateboardowa. W ramach 2 obiektu turystyczno-rekreacyjnego, tzn. w Parku Collisa zaprojektowano szereg placów  i kompleksów urządzeń rekreacyjnych. Znajdą się tam m.in. ścieżki zdrowia, mini-golf, linarium i skałki wspinaczkowe, siłownia plenerowa, stoły do ping-ponga, boisko do siatkówki i koszykówki. Park zostanie dodatkowo odrestaurowany z odtworzeniem stylizowanego wyposażenia (meble, oświetlenie, rzeźby parkowe) i nasadzeniem nowych roślin.

 

Całość wniosku opiewa na kwotę ponad 38.500.000 zł, z czego środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 26.800.000 zł.

 

„Dzięki tej inwestycji Ostróda zyska niezbędną infrastrukturę, wymaganą dla centrów pobytowo-treningowych dla reprezentacji narodowych w czasie Euro 2012. Kompleks ten będzie również wizytówką Warmii i Mazur. Służyć ma wiele lat, zarówno turystom, sportowcom, jak i mieszkańcom. Będziemy starali się organizować tutaj nawet mecze międzynarodowe. Traktujemy EURO 2012 jako środek do celu, a nie cel sam w sobie” – podsumowuje Z-ca Burmistrza Ostródy Olgierd Dąbrowski.

 

Starania miasta o uzyskanie statusu centrum pobytowego nie byłyby możliwe gdyby nie inwestycje prywatne, przede wszystkim w zaplecze hotelowe. Inwestorem strategicznym w tej dziedzinie w Ostródzie jest firma Condohotels Group.

 

2. Wnioski o dotacje na rozwój bazy noclegowo-rekreacyjnej w Ostródzie

 

2 stycznia 2009r. firma Condohotels Group złożyła do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego wniosek o dofinansowanie dwóch inwestycji hotelowych powstających w Ostródzie. Wniosek został złożony w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmii i Mazur na lata 2007-2013.

W przypadku Obiektu Willa Port Resort, który powstaje nad brzegiem jeziora Drwęckiego firma ubiega się o dofinansowanie na wyposażenie hotelowe w wysokości 800 000 zł. Wartość całej inwestycji została oszacowana na 24 200 000 zł. Natomiast hotel Holiday Park, który powstaje przy odrestaurowanej plaży miejskiej również nad brzegiem jeziora Drwęckiego stara się o dofinansowanie na budowę w wysokości 15 000 000 zł. Wartość tej inwestycji to 55 000 000 zł. Oba obiekty stanowią część bazy noclegowej, która ma obsługiwać Ostródę w przypadku wytypowania miasta na Centrum Pobytowe dla reprezentacji narodowych podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej w roku 2012. Ich powstanie wpisuje się także w ogólną długofalową strategię realizowaną przez Condohotels Group we współpracy z władzami Ostródy.

„Nasza firma wywodzi się z tego miasta, dlatego zawsze angażowaliśmy się w jego rozwój,  zależy nam na przywróceniu mu dawnej świetności i marki Perły Mazur” - mówi Tomasz Malicki Sales & Marketing Manager Condohotels Group - „Wierzymy, że dzięki realizowanym przez nas inwestycjom Ostróda znajdzie się na liście rekomendowanych Centrów Pobytowych na Euro2012. Dodatkowo wybudowane przez nas obiekty przyczynią się nie tylko do rozwoju turystyki, ale wpłyną także pozytywnie na ogólną sytuację gospodarczą miasta” - podsumowuje Malicki.

 

Budowa 5-gwiazdkowego hotelu Holiday Park rozpoczęła się w 2008 roku. Jest on położony w odległości około 200 metrów od bazy treningowej – modernizowanego stadionu miejskiego. Zakończenie budowy jest planowane na rok 2010. Obiekt będzie dysponował 304 komfortowymi miejscami noclegowymi, restauracją na 350 osób, salami konferencyjnymi, zapleczem fitness oraz spa kosmetycznym i medycznym. Hotel położony jest w zacisznej okolicy, co pozwoli zapewnić drużynom sportowym odpowiednie bezpieczeństwo i prywatność.

 

W odległości około 300 metrów od bazy treningowej powstaje 4-gwiazdkowy hotel Willa Port Resort. Zostanie on oddany do użytku w czwartym kwartale 2009 roku. Obiekt przeznaczony jest dla 220 gości. Znajdzie się w nim 89 pokoi o metrażu od 34 do 52 m2. Dodatkowo w obiekcie powstanie restauracja, kawiarnia, sala bankietowa na 500 osób oraz centrum spa&wellness (bez basenu), saunami, jacuzzi i ośmioma gabinetami zabiegowymi. Tuż obok hotelu znajduje się kompleks luksusowych apartamentów Rezydencje Willa Port ze 100 miejscami noclegowymi. Obiekt ten funkcjonuje od jesieni 2008r.

 

W centrum miasta, obok drugiego stadionu miejskiego, powstaje 4-gwiazdkowy hotel Platinum. Będzie on dysponował 120 miejscami noclegowymi oraz nowoczesnym spa o powierzchni 480m2. Hotel sąsiaduje z modernizowanym Aquaparkiem Ostróda i centrum rekreacyjno-rozrywkowym, z którymi zostanie połączony podziemnym przejściem. Uruchomienie obiektu jest planowane na wiosnę 2009r. 


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *