Hotel na Kazimierzu jak luksusowa rezydencja

Apartamenty hotelowe w centrum żydowskiej dzielnicy w Krakowie

 

W Krakowie powstał hotel, który łączy intymność prywatnych apartamentów z udogodnieniami hotelu. To Off White, czyli Business & Leisure Apartments. Pierwszy tego typu obiekt w Krakowie i jeden z nielicznych w kraju. To nowa jakość na rynku hotelowym. Zamiast pokoi na klientów Off White`a czekają przestronne apartamenty, w tym nawet dwupoziomowy penthouse z tarasami ponad dachami krakowskiego Kazimierza

 

Kraków ma jedną z najlepszych baz hotelowych w kraju. Znajduje się tu ponad 110 hoteli, z tego większość to hotele 3-gwaizdkowe. Nic dziwnego - Kraków to najczęściej odwiedzane przez turystów miasto w Polsce, a liczni zagraniczni goście wymusili na tutejszym rynku budowę hoteli najwyższej klasy. Jednak kolejnym inwestorom coraz trudniej zaistnieć przy tak dużej konkurencji. Przyszłością dla nich mogą być niecodzienne rozwiązania: najwyższy standard wyposażenia hoteli, nowatorska architektura budynków, świetna lokalizacja lub nowy model działania obiektów. Powstały niedawno hotel Off White na krakowskim Kazimierzu zdaje się spełniać wszystkie te uwarunkowania.

 

 

Inwestycja to dzieło GD&K Investment Sp. z o.o. Firma ta dała się już poznać jak autor wielu budynków w ścisłym centrum Krakowa, zawsze stawiając na obiekty budowane z najlepszych materiałów. Na Kazimierzu przy ulicy Kupa 12 zbudowała kilka lat temu luksusowy apartamentowiec, z olbrzymimi przeszkleniami wychodzącymi na neobarokową synagogę Izaaka. Teraz przy budowie hotelu znów postawiła na Kazimierz, jak przyznają przedstawiciele spółki, zadecydowała magia żydowskiej dzielnicy, która od lat przyciąga tłumy turystów i biznesmenów. Przy tej samej ulicy Kupa wyrósł w ciągu niespełna 2 lat nowoczesny budynek hotelu ze świetnie dopracowanym detalem, który wpisuje się w nurt współczesnych kamienic. Projekt opracowała pracownia Ovotz design Lab., spółka córka podlegająca GD&K.

 

 

Budynek wpisuje się w charakter żydowskiego Kazimierza przede wszystkim skalą i materiałami. Parter i pierwsze piętro budynku oblicowano kamieniem, wyższe piętra pokrywa rewaloryzacyjny biały tynk. Taki podział elewacji na cokół i piętra jest charakterystyczny dla zabytkowych kamienic. Przy niewielkiej działce inwestorowi zależało na maksymalnym wykorzystaniu miejsca, jednak z drugiej strony projektantów ograniczały restrykcyjne przepisy konserwatora zabytków. Architektom udało się pogodzić te sprzeczności. Budynek ma aż siedem kondygnacji użytkowych, a zdaje się w ogóle nie przerastać swoich sąsiadów, w tym nierzadko tylko dwupiętrowe kamienice. Wszystko dzięki umiejętnemu rozbiciu bryły  efekt ten osiągnięto nie tylko przez zastosowanie różnych materiałów w niższych piętrach, ale głównie przez wycofanie dwóch najwyższych daleko w głąb działki poza lico ściany frontowej. Ostatnia kondygnacja nie jest wcale widoczna  stanowi ją użytkowe poddasze pod dwuspadowym dachem. Nie odznacza się ono w żaden sposób, zamiast lukarn poddasze doświetlone jest bowiem przez całkowicie szklany dach.

 

 

Projektanci z Ovotz design lab. są także autorami wnętrz hotelu ‑Off White. Jego nazwa, po polsku oznaczająca złamaną biel, oddaje ich charakter. To minimalizm, jednak nie chłodny i aseptyczny jak wnętrza laboratoriów. Złamanie koloru oznacza cieplejszy ton. ‑Off to także wyjście poza, w tym przypadku poza schemat typowych hoteli. Ten pod numerem Kupa 6 skrywa bowiem Business & Leisure Apartments, czyli luksusowe apartamenty do wynajęcia działające na zasadzie pięciogwiazdkowego hotelu. Zamiast tradycyjnych pokoi na klientów czeka tu 9 kompletnie urządzonych apartamentów, każdy ma cześć dzienną z kuchnią i salonem oraz nocną z sypialnią i łazienką. Do dyspozycji gości jest też sala konferencyjna, bowiem właściciele hotelu zdają sobie sprawę, że ich oferta jest kierowana przede wszystkim do biznesmenów, często przebywających na dłuższych kontraktach w mieście. Życie na walizkach w hotelu bywa męczące. Off White ma wyjść naprzeciw oczekiwaniom współczesnych, biznesowych nomadów.

 

 

W apartamentach Off White panuje domowa atmosfera z tym, że nie trzeba się martwić o zmianę pościel, czy brudne naczynia. Problemy z porządkiem załatwia niewidzialna służba, czyli hotelowe room service.

 

 

Już na samym progu ‑Off White zaskakuje. Wchodzących do hotelu wita kamienny portal z bazaltu. Dopiero z bliska można odkryć, że najniższą część frontu pokrywa& zardzewiała blacha, świetnie komponująca się ze szlachetną okładzina kamienną. Oprócz holu wejściowego parter zajmuje też mała restauracja.

 

 

Po przejściu przez kamienny portal i takiż przedsionek znajdujemy się w całkowicie białym pomieszczeniu recepcyjnym, gdzie światło zdaje się emanować ze wszystkich powierzchni. Projektanci ukryli źródła światła w załomach ścian, które nie stykają się z sufitem, przez co wydają się lewitować. Zaokrąglone narożniki i szklane, proste logo hotelu pogłębiają futurystyczny charakter recepcji. Jednak architekci przełamują jednoznacznie nowoczesny charakter wnętrza  wzbogacając je tkanym ręcznie dywanem oraz zabytkowym, klasycznym fotelem.

 

 

Każdy z 9 apartamentów został indywidualnie zaprojektowany. Jednak mają wspólny leitmotiv  to biała, betonowa, gładka jak lustro podłoga. Jest ona idealną powierzchnią do wyeksponowania dizajnerskich mebli, w które wyposażono pokoje w hotelu. Apartamenty mają różny układ wnętrz, są typu studio o całkowitej powierzchni około 100 metrów kw., z otwartą, dużą przestrzenią dzienną., są bardziej kameralne, o powierzchni 50 metrów kw. Rezerwacji w hotelu można dokonać za pomocą strony internetowej www.offwhite.pl.

 

 

Największy jest dwupoziomowy 150-metrowy penthouse. Z jego tarasów roztacza się widok na panoramę całego Kazimierza. Niższy poziom to część dzienna, na poddaszu zaś umieszczono sypialnię z dodatkowym pokojem wypoczynkowym. Leżąc na łóżku można tu podziwiać gwiazdy, bowiem cały dach jest przeszklony. Automatyczne czujniki nie dopuszczają jednak do przegrzania, w przypadku zbyt dużego nasłonecznienia uruchamiają zewnętrze rolety, które zacieniają poddasze.

 

Wnętrza apartamentów także zaskakują na każdym kroku. W pokojach na betonowych, białych jak lód podłogach pojawiają się krzykliwe, ludowe dywany. Okna zacieniają olbrzymie jedwabne zasłony, niczym z buduaru XIX-wiecznej damy.

 

‑Off White na krakowskim Kazimierzu to udane połączenie XXI-wiecznego hotelu z klimatem starej dzielnicy. To także stworzenie prywatnych rezydencji, które działają na zasadzie hotelu. Projektantom z Ovotz design Lab. udało się wnieść do zabytkowego, jakże konserwatywnego centrum Krakowa powiew świeżości i nowoczesność.

 

Ovotz design lab. jest także autorem będącego na ukończeniu hotelu SOF Park Inn w Krakowie, które budowane jest przy zbiegu ulicy Monte Cassino i Ronda Grunwaldzkiego. Otwarcie tego obiektu nastąpi w kwietniu tego roku.

 


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *