Od września bez żarówek 100 watowych

Według dyrektywy Komisji Europejskiej od 1 września 2009 roku zacznie się stopniowe wycofywanie nieefektywnych źródeł światła w krajach Unii Europejskiej. Pierwszy etap będzie miał miejsce już 1 września 2009 roku, kiedy wycofane zostaną żarówki 100 watowe i o większej mocy, a także wszystkie żarówki nieprzezroczyste. Rok później – żarówki 75W, w 2011 60W, a 1 września 2012 roku – żarówki 40- i 25 watowe. Najmniej wydajne halogeny (klasy C) będą wycofane w roku 2016.Dzięki zastąpieniu tradycyjnych żarówek energooszczędnymi, ochronimy naszą planetę, a także domowe budżety. Dla przykładu, jeśli w pokoju mamy wiszącą lampę z żarówką o mocy 100W, jej zamiennikiem może być świetlówka energooszczędna 20W, która będzie dawała tyle samo światła, zużywając zaledwie 1/5 energii elektrycznej. Dodatkowo będzie ona działała nawet dziesięciokrotnie dłużej od swojej wycofanej poprzedniczki, co oznacza oszczędność w wysokości ok. 300 złotych w ciągu całego czasu eksploatacji. Zakładając, że w używamy średnio kilkunastu źródeł światła, wymiana żarówek na świetlówki energooszczędne daje łączne oszczędności rzędu kilku tysięcy złotych na jedną rodzinę, nie wspominając o tym, jakie korzyści odniesie z tego powodu nasze środowisko.


 

Coraz więcej społeczeństwa zdaje sobie sprawę, że należy ograniczać emisję dwutlenku węgla do atmosfery, o czym jak wynika z badań TNS OBOP w roku 2007 wiedziało jedynie 4 na 100 Polaków. Respondenci zapytani o sposoby oszczędzania energii, wskazywali głównie na zużywanie mniejszej ilości prądu przez gaszenie świateł w pokojach po ich opuszczeniu. Dziś blisko 80 proc. Polaków zdaje sobie sprawę, że oszczędzić energię i zmniejszyć emisję CO2 można poprzez wyminę żarówek na energooszczędne źródła światła.


 

Na portalu www.philips.com/homelighting możemy dokładnie wyliczyć ile zaoszczędzimy wymieniając żarówkę na energooszczędny odpowiednik, dowiedzieć się o najlepszych zamiennikach oraz dokonać symulacji świetlnej pokoju, oświetlając go – według naszego uznania – górnym żyrandolem, kinkietami czy lampkami stołowymi. Na portalu znajdziemy także odpowiedzi na pytania dotyczące wpływu światła na użytkownika, czy też zróżnicowania odcieni światła.(bb)

 


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *