Economist Intelligence Unit o tendencjach w podróżach służbowych

Nowy raport Economist Intelligence Unit, przygotowany na zlecenie firmy Amadeus, wskazuje tendencje polityki podróży służbowych w przedsiębiorstwach oraz ich wpływ na branżę hotelarską

 


Amadeus, wiodący dostawca rozwiązań technologicznych dla branży turystycznej, opublikował przygotowany przez Economist Intelligence Unit raport pod tytułem „Oszczędny podróżny – wpływ redukcji wydatków korporacji na branżę hotelarską” („The Austere Traveller – the effect of corporate cutbacks on hotels”).


 

Analiza dotyczy wpływu spowolnienia gospodarczego na decyzje o wyborze hotelu, podejmowane przez osoby na stanowiskach kierowniczych w odniesieniu do podróży służbowych. Wyniki raportu wskazują, że kadra zarządzająca będzie w 2009 roku rzadziej wyjeżdżać służbowo, a podróże te będą krótsze i mniej kosztowne. Priorytetami będą w nich natomiast podstawowe potrzeby i dobra jakość obsługi, nie zaś dodatkowe wygody i rozrywki. Przykładowo jedna piąta z 354 ankietowanych osób na stanowiskach kierowniczych z Azji, Europy i Ameryki Północnej deklaruje, że połączenie z Internetem jest ważniejsze od komfortowego pokoju.

 


Wkraczamy w erę widocznych oszczędności dotyczących podróży służbowych – mówi Antoine Medawar, dyrektor zarządzający Amadeus Hospitality Business Group – Ludzie na stanowiskach menedżerskich, bacznie obserwowani przez swoje firmy i ich akcjonariuszy, starają się zapewnić sobie maksimum produktywności podczas podróży służbowych. Zapominają o siłowniach i restauracjach, zwracając większą uwagę na sprawność pracy recepcji i dostęp do Internetu. Dobra łączność przez sieć Wi-Fi jest dziś znacznie ważniejsza od wszelkich innych udogodnień. Obserwujemy również ukierunkowanie na sprawdzone marki, spowodowane oczekiwaniem tej samej jakości usług w każdym punkcie świata.


 

Jak pokazują wyniki badania, 47% ankietowanych będzie w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy mniej podróżować służbowo, a ponad jedna czwarta (28%) ma zamiar korzystać z hoteli tańszych niż cztero- czy pięciogwiazdkowe. Ponadto, 63% respondentów spodziewa się, że ich firmy wykorzystają spowolnienie ekonomiczne
w celu wynegocjowania jak najniższych stawek w hotelach. Aż 61% badanych twierdzi, że decydującym czynnikiem przy wyborze hotelu w 2009 roku będzie uznana marka
o jednolitej jakości usług na całym świecie.


 

Wskazując potrzeby, z których nie można zrezygnować, badani podkreślają znaczenie wydajności pracy podczas delegacji: dostęp do Internetu jest aż dla 76% respondentów ważniejszy, niż cichy pokój (56%), dobre połączenia komunikacyjne (54%) czy centralne położenie hotelu (52%). 


 

Powyższe spostrzeżenia świadczą o tym, że podróżujący służbowo oceniają dziś wartość oferty pod kątem jej ceny oraz gwarantowanej jakości i efektywności usług. Za najważniejsze wyznaczniki jakości hotelu ankietowani uważają zdolność dostosowania się do zmiany wymagań klienta (68%), sprawność obsługi recepcyjnej (64%) oraz umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów (59%). Niemal jedna trzecia badanych (29%) ceni również hotele, w których pamięta się ich preferencje.


 

Oczekiwania osób podróżujących służbowo ewidentnie ulegają zmianie – mówi Bill Ridgers, główny analityk ds. podróży i turystyki w Economist Intelligence Unit – Nacisk ekonomiczny powoduje, że osoby na stanowiskach kierowniczych zwracają mniejszą uwagę na dodatkowe usługi, skupiając się na rzeczach podstawowych. W dobie coraz większego deficytu czasu, obaw o bezpieczeństwo i dokuczliwej biurokracji – gdy zdrowy rozsądek podpowiada czasem, że wyjazdy służbowe stały się uciążliwym obowiązkiem – pocieszający może być zawarty w raporcie wniosek, że podróżowanie w biznesie w dalszym ciągu sprawia przyjemność osobom na kierowniczych stanowiskach.  

 


Pełny raport dostępny jest pod adresem internetowym www.amadeus.com/hotels/austere_traveller.html

 


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *