We wrześniu ceny noclegów zanotowały wzrost o średnio 13 procent.

Po drastycznym spadku cen noclegów w Europie, odnotowanych w ostatnich miesiącach, we wrześniu 2009 zauważa się ich ponowny wzrost. W porównaniu z ubiegłym miesiącem ceny noclegów w miastach europejskich wzrosły średnio o 13 proc. Prawie we wszystkich europejskich metropoliach wzrosły ceny hoteli.  Miasta tj. Paryż, Wenecja, czy  Sztokholm osiągają aktualnie najwyższy poziom cen w roku. Jedynie w Hiszpanii ceny noclegów uległy dalszemu spadkowi. Te informacje odnotował Indeks cen hoteli trivago (tHPI), publikowany miesięcznie przez wyszukiwarkę i porównywarkę cen hoteli www.trivago.pl.

 

Düsseldorf, 7. wrzesień 2009. Indeks cen hoteli trivago (tHPI) pokazuje, iż w miesiącu wrześniu standardowy dwuosobowy pokój w największych miastach europejskich kosztuje teraz 120 euro i jest tym samym średnio o 13 proc. droższy niż w ubiegłym miesiącu. Tym samym po spadku cen hoteli w ostatnich miesiącach, branża hotelarska po raz pierwszy odnotowuje znaczny wzrost cen noclegów. Pomimo tego ceny noclegów we wrześniu 2009 są średnio o 10 proc. niższe w porównaniu z ubiegłym rokiem. Również w ubiegłym roku 2008 w miesiącu wrześniu odnotowano wzrost cen hoteli w porównaniu do miesiąca sierpnia. Powodem na to może być fakt, iż miesiąc wrzesień jest ulubionym miesiącem na zwiedzanie dużych miast. Wzrost cen jest szczególnie odczuwalny w miastach Europy Zachodniej.  

 

Międzynarodowe imprezy oraz wystawy jako czyniki wpływające na wzrost cen

 

43 z 50 miast znajdujących się na liście tHPI odnotowały wzrost cen noclegów w porównaniu z ubiegłym miesiącem. Najdrożej nadal jest w Genewie, gdzie standardowy pokój dwuosobowy kosztuje 209 euro, Wenecji (199 euro) i Sztokholmie (170 euro). Ceny w Wenenecji i Sztokholmie, podobnie jak w Paryżu (165 euro) osiągnęły swój najwyższy poziom w tym roku. Wyraźny wzrost cen w porównaniu z ubiegłym miesiącem jest zauważalny również we włoskich metropoliach: Mediolan (164 euro) wzrost cen o 62 proc., Wenecja (199 euro) wzrost cen o 43 proc. oraz Rzym (150 euro) wzrost cen o 39 proc. Ośmioprocentowy wzrost cen noclegów zanotowano również w miastach niemieckich: Frankfurt nad Menem (45 proc.), Kolonia (30 proc.). W miastach takich jak Monachium i Berlin ceny kształtują sie kolejno na poziomie 131 euro (Monachium) i 113 euro (Berlin) i odnotowały wraz ze wzrostem o 26 proc. najwyższy poziom w  bieżącym roku.

 

Oprócz tyrystyki miejskiej, powodem na wzrost cen noclegów we wrześniu są również imprezy organiyowane na skalę międzynarodową. W Mediolanie pod koniec września organizowany jest Tydzień Mody, w Wenecji odbędzie się 65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy. We Frankfurcie nad Menem odbywają się Międzynarodowe Targi Techniki Motoryzacyjnej - Automechanika, a w Berlinie można aktualnie odwiedzić Międzynarodowe Targi Elektronikii - IFA.

 

Wyjątek stanowi Hiszpania, która odnotowała 7 procentowy spadek cen noclegów w porównaniu z ubiegłym miesiącem. Najbardziej korzystne ceny hoteli odnotowano w Granadzie (73 euro) i Walencji (80 euro). 

 

Również w Krakowie cena hotelu we wrześniu 2009 należy do najniższych cen w Europie i wynosi 75 euro. W stosunku do września ubiegłego roku cena ta jest aż o 32 proc. niższa, a w stosunku do ostaniego miesiąca wyższa o niecałe 3 proc.

 

Indeks cen hoteli trivago tHPI (trivago Hotel Price Index) porównywarki cen hoteli www.trivago.pl pokazuje średnie ceny noclegów w najpopularniejszych miastach turystycznych Europy. Ceny te dotyczą pokoju standardowego dwuosobowego i są obliczanena na podstawie 40 tys. dziennych zapytań o ceny noclegów w hotelach, jakie znajdują się w bazie portalu. trivago zapamiętuje zapytania podróżnych dokonanych dla każdego miesiąca i dostarcza przydatnych informacji dotyczących cen noclegowych dla poszczególnego miesiąca.

 

 

1. Przegląd średnich cen noclegów dla 50 miast europejskich zawartych na liście tHPI:

http://imgpe.trivago.com/contentimages/press/images/thpi_0909_pl.pdf

 

2. Ceny noclegów w wybranych państwach europejskich:

http://imgpe.trivago.com/contentimages/press/images/thpi_0909_panstwa_pl.pdf

 

3. Wykres przedstawiający procentowe zmiany cen w najpopularniejszych miastach europejskich (porównanie z  ubiegłym rokiem):

http://imgpe.trivago.com/contentimages/press/images/pl_wrzesien.png


Źródło: www.trivago.pl

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *