Staropolska uczta w sopockim Sheratonie

W październiku restauracja Wave w hotelu Sheraton Sopot Conference Center & Spa proponuje swoim gościom nietuzinkowe dania z dziczyzny. Jesienne potrawy, inspirowane tradycją polowań i uczt, podczas których na stole królowała dziczyzna dostępne będą w restauracji Wave od 1 do 30 października.

 


Wśród propozycji szefa kuchni – Tomasza Boruckiego znajdują się takie przysmaki jak carpaccio z sarny z chrupiącym parmezanem, rosół z bażanta z kluseczkami
z wątróbki, schab z dzika serwowany z zapiekanką z selera, jabłek i ziemniaków, a także faszerowana przepiórka .

 


Skąd pomysł na dziczyznę?

 

„Nastała jesień. Jest to pora roku, która kojarzy mi się z leśnymi spacerami, grzybobraniami i polowaniami. Poza tym to właśnie jesienią i zimą prawdziwa dziczyzna jest najsmaczniejsza, ma najmniej tłuszczu i jest najbogatsza w walory smakowe” - opowiada Tomasz Borucki, szef kuchni hotelu Sheraton Sopot. „


 

Ceny dań w nowej karcie wahają się od 30 – 65 PLN

 


Restauracja Wave, znajdująca się w hotelu Sheraton Sopot, Conference Center & Spa, poza specjałami z dziczyzny oferuje dania kuchni polskiej, międzynarodowej oraz potrawy  surf & turf - będące połączeniem mięsa i owoców morza. Restauracja otwarta jest przez cały tydzień od godziny 6:30 do 23.

           


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *