Andrzej Strzelczyk Vice Mistrzem Sommelierów

17 i 18 września 2010 w Centrum HoReCa MAKRO w Warszawie odbyły się X Mistrzostwa Polski Sommelierów organizowane przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Reprezentant Mamaison Hotel Le Regina Warsaw, Andrzej Strzelczyk, zdobył zaszczytne drugie miejsce i tytuł vice mistrza.


Ogólnopolski turniej jest stałym punktem w rocznym kalendarzu imprez branżowych w Polsce i eliminacją do zawodów międzynarodowych. Celem mistrzostw jest prezentacja i ocena poziomu wiedzy oraz umiejętności profesjonalistów związanych z winem i gastronomią. Eliminacje do finałowej rundy turnieju polegały na wypełnieniu testu teoretycznego i ocenie degustacyjnej dwóch win białych w połączeniu z zaserwowanym serem burgundzkim epoisses. Podczas egzaminu praktycznego jury oceniało umiejętności profesjonalnej obsługi, jak np. otwieranie i zaserwowanie szampana, czy dekantację wina.


Do Wielkiego Finału zakwalikowało się trzech sommelierów. Finałową konkurencją, która okazała się szczególnie trudna dla zawodników, ale interesująca dla zgromadzonej publiczności, było trafne zidentyfikowanie alkoholu podanego do tzw. „degustacji w ciemno”. Różnica punktów uzyskanych przez sommelierów w ostatecznej rozgrywce okazała się nieznaczna, a generalna punktacja turnieju potwierdziła stale podnoszący się poziom kompetencji wśród polskich sommelierów.


„Jestem niezwykle szczęśliwy mając okazję już po raz trzeci walczyć w finale Mistrzostw Polski Sommelierów. Zawody są dla mnie zawsze ogromnym przeżyciem, a jednocześnie świetną zabawą – mówi vice mistrz, Andrzej Strzelczyk, pracujący w restauracji La Rotisserie w pięciogwiazdkowym  Mamaison Hotel Le Regina Warsaw. Zadania konkursowe, do których należą między innymi dekantacja, serwis wina musującego, poprawa błędów w karcie win, degustacja win, odgadywanie alkoholi twardych i dobór win do menu, sprawiają mi ogromną przyjemność.”


X Mistrzostwa Polski Sommelierów odbyły się dzięki wsparciu firm i środowiska, między innymi: Acqua Panna i S.Pellegrino, Centrum Wina, Fine Wine & Spirits, M&P Pawlina, Piwnica Wybornych Win, Sommelier, portali Newsgastro i Świat Barmanów oraz wyłącznego przedstawiciela cygar kubańskich w Polsce - Premium Cigars . Partnerem Strategicznym zawodów była firma MAKRO Polska.


Stowarzyszenie Sommelierów Polskich zrzesza ponad 60 uczestników, którzy oddają się pasji i pracy na rzecz podnoszenia kompetencji zawodowych i kreowaniu kultury wina w polskiej gastronomii. Organizacja została założona w 2000 roku i należy do światowego związku sommelierskiego L’Association de la Sommellerie Internationale – ASI.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *