Kontynuacja społecznego programu Grupy Hotelowej Orbis – uczniowie z całej Polski zostaną objęci programem interaktywnych praktyk zawodowych

3 października 2010 roku na Kuchnia.tv Food Film Fest, przeglądzie filmów kulinarnych odbyła  się premiera filmu „Pewnego dnia będę szefem kuchni”. Obraz przedstawia uczniów, którzy z pasją i zaangażowaniem dążą do celu – jakim jest gotowanie w najlepszych, światowych kuchniach. Możliwość realizowania pasji wychowanków Zespołu Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim zapewnia już od 5 lat Grupa  Hotelowa Orbis.


Film przedstawia losy czwórki uczniów grodziskiej szkoły: Patryka Bielawskiego, Karola Spólnego, Marii Zdanowskiej i Małgosi Adamiak. Bohaterów obrazu łączy jeden cel – wszyscy chcą zostać szefami kuchni najlepszych restauracji. Młodych kucharzy charakteryzuje determinacja, pracowitość i ambicja, co znakomicie w filmie ujął reżyser Dominique Prusak, który towarzyszył młodzieży podczas: codziennych zajęć w szkole w Grodzisku Mazowieckim, praktyk w warszawskich hotelach Grupy Hotelowej Orbis oraz w trakcie wymarzonego wyjazdu do Francji, który został zrealizowany w ramach europejskiego programu Leonardo. Przełożeni są bardzo dumni, ze swoich podopiecznych: dwoje z uczniów uczestniczących w szkoleniach zawodowych w Nicei dostało propozycję pracy w restauracjach, gdzie odbywały się ich praktyki. Po premierze filmu, młodzi bohaterowie obrazu: Patryk, Karol, Marysia oraz Gosia zostali również zapewnieni przez Prezesa Grupy Hotelowej Orbis, Pana Laurent Picheral o tym, że zawsze znajdą miejsce pracy w hotelach Orbis S.A.


Zespół Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim dzięki jednemu z nauczycieli, Xavierowi Debeni podjęła pięć lat temu współpracę z Grupą Hotelową Orbis, a dokładnie ze współpomysłodawcą idei kształcenia młodych pracowników branży hotelarskiej: Jean Cadars, który był ówczesnym dyrektorem Hotelu Sofitel Victoria. Wspólne działania Szkoły i hoteli: Novotel Warszawa Centrum, Mercure Warszawa F. Chopin, Sofitel Warsaw Victoria oraz  Mercure Grand Warszawa polegały na wypracowaniu specjalnego programu praktyk – jedynego swego rodzaju systemu w Polsce. Uczniowie zostali poprowadzeni profesjonalnie przez tajniki ich przyszłych zawodów w specjalnie powstałych grupach „Klasa Accor-Orbis”. Kształcenie zawodowe nie  polegało już na prowizorycznym odbyciu praktyk, a stało się początkiem przyszłych profesji młodych ludzi. W hotelach praktyki kucharskie odbywały się pod okiem szefów kuchni, a kelnerskie pod nadzorem szefów sali, nie było mowy o marnowaniu czasu na inne zadanie, do których często zatrudnia się uczniów. System szkoleń, system ocen motywowały młodych ludzi, a Ci czuli się szanowani oraz doceniani przez to, że mogą uczyć się od najlepszych kucharzy: Oliviera Crosso- Sofitel Warsaw Victoria, Kuby Maleca  –  szefa kuchni Mercure Grand Warszawa, Brian Ferry – Novotel Warszawa Centrum oraz Jaceka Dębskiego Mercure Fryderyk Chopin Warszawa. Uczniowie nie tracili czasu, a najlepsi - Ci którzy odkryli w sobie pasję mieli możliwość dalszego rozwoju na praktykach w Nicei. Wszystkie etapy drogi edukacji podopiecznych Zespołu Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim zostały uwiecznione w filmie „Pewnego dnia będę szefem kuchni”.  Bohaterowie filmu po zdaniu matury w 2011 dostaną oferty pracy od swoich mistrzów kuchni, jest to dowód, że sprawdzili się na swoich stanowiskach pracy. Korzyści ze stworzenia nowego systemu kształcenia mają zarówno praktykanci jak i Grupa Hotelowa Orbis, która kształcąc swoich przyszłych pracowników  wciąż podnosi prestiż i poziom swoich usług. Grupa Hotelowa Orbis planuje rozwijać model interaktywnych praktyk zawodowych, które będą opierały się na współpracy z szkołami we wszystkich dużych miastach, gdzie są obecne są hotele GH Orbis.


- Przede wszystkim jestem wdzięczny swoim uczniom, którzy pokazują całymi sobą, że posiadanie pasji jest kluczem do sukcesu. Ci młodzi kucharze od początki wiedzieli czego chcą: odkąd zaczęli edukacje w szkole w Grodzisku marzyli o tym by pracować w najlepszych światowych kuchniach. Jestem dumny, że mimo tego, iż są tacy młodzi dostali propozycje pracy: oni  już posiadają bogate doświadczenia i posługują się językiem angielskim i francuskim. Jestem wdzięczny reżyserowi  Dominique Prusak za pomysł nakręcenia filmu oraz Pani Małgorzacie Seck, która wyprodukowała nasz film z ramienia Canal + Cyfrowego – uwierzyła w sens naszego projektu i to dzięki niej mogliśmy obejrzeć film „Pewnego dnia będę szefem kuchni”   - Xavier Debeni, nauczyciel, współpomysłodawca
programu, współtwórca filmu, dziękuje twórcom, bohaterom oraz producentom filmu.


Zaangażowanie pracowników Grupy w społeczny program wspierania zdolnych uczniów jest widoczne na co dzień, a przykładem może być  dyrektor hotelu Novotel Warszawa Mario von Hosselin, który  został patronem jedynej w Polsce sali zawodowej przy placówce w Grodzisku Mazowieckim – gdzie prowadzone są zajęcia sztuki gotowania w języku francuskim. Projekt aktywnie wspierali również: Cyril Manguso – dyrektor Mercure Fryderyk Chopin Warszawa, Lathuilliere Jean-Michel - Sofitel Warsaw Victoria, Pani Ewa Bluhm – dyrektor Mercure Grand Warszawa, Pana Mario von Hoesslin – ówczesny dyrektor Novotel Warszawa Centrum oraz były dyrektor Pana Laurent Betourne. Koordynacją oraz zarządzaniem w ramach projektu zajął się Yannick Rouvrais, który od początku wierzył  i wspierał  inicjatywę kształcenia młodych kucharzy.


Dopiero po obejrzeniu filmu „Pewnego dnia będę szefem kuchni” zrozumiałem ile wysiłku i pracy włożyli Patryk, Karol, Marysia i Gosia  by młodym wieku tak wiele osiągnąć: już odbyć zagraniczne praktyki oraz dostać propozycję pracy w prestiżowych kuchniach. Jestem szczęśliwy, że Grupa Hotelowa Orbis mogła pomóc w realizacji ich celów. Dziękuje swoim pracownikom, szefom kuchni, że angażowali się w edukacje zdolnych, młodych pracowników branży hotelarskiej. Jestem dumny, że mogliśmy być współautorami systemu kształcenia zawodowego w Polsce, chcemy nadal kontynuować działania edukacyjne i kształcić młodych ludzi – podsumował premierę filmu prezes Orbis S.A. Laurent Picheral.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *