2 edycja konferencji Golf Investment & Development CEE 2010 13-15 września 2010, hotel Radisson Blu, Warszawa

W Warszawie zakończyła się II edycja międzynarodowej konferencji Golf Investment & Development zorganizowana przez lidera rynku nieruchomości golfowych, właściciela portalu GolfProperties.pl, firmę Universe Properties Group Sp. z o.o. W dniach 13-15 września 2010 roku w hotelu Radisson Blu zebrali się przedstawiciele branży golfowej, którzy przez 3 dni omawiali perspektywy rynku i nieruchomości golfowych  oraz pojawiające się w związku z tym nowe wyzwania. Trwające spowolnienie gospodarcze nie zniechęciło gości do udziału w spotkaniu i reprezentanci najważniejszych firm pojawili się w stolicy Polski, by podzielić się swoimi doświadczeniami i wysłuchać prelekcji branżowych ekspertów. Wsparcie finansowe oraz merytoryczne zapewnili organizatorom sponsorzy: firma KPMG, Hurdzan/Fry Environmental Golf Design oraz Noble Bank, a także sponsorzy wspierający: TAG Heuer, Nieruchomości Przy Kawie, Nicklaus Design, Jacobson Golf Design, Forgolf Consulting, Alumast, TPA Horwath, Horwath HTL.Konferencja tradycyjnie już rozpoczęła się turniejem golfowym Tag Heuer Golf Tournament, który dzięki wspaniałej słonecznej pogodzie, obecni zaliczyli do naprawdę udanych. Swobodna atmosfera i duch sportowej rywalizacji sprzyjały integracji uczestników  i pozwoliły na zawarcie nowych biznesowych znajomości.

Pierwszego dnia, zaraz po turnieju, goście spotkali się w restauracji nieopodal Ogrodu Saskiego. Podczas kolacji ogłoszono wyniki turnieju, a także wręczono nagrody ufundowane przez firmę TAG Heuer. Zwycięzcą został Andrzej Żołądkowski, a Pamela Gromadzki otrzymała nagrodę w kategorii Best Lady. W trakcie przyjęcia goście dyskutowali na temat obecnej sytuacji ekonomicznej, perspektyw rynku nieruchomości oraz popularyzacji golfa jako sportu i rozrywki dla całej rodziny.

Następnego dnia, tj. 14 września w hotelu Radisson Blu rozpoczęły się wystąpienia poszczególnych prelegentów. Konferencję poprowadził Xavier Basset, reprezentant firmy konsultingowej Forgolf Consulting. W imieniu organizatora gości powitał prezes GolfProperties.pl - Maciej Kawecki.

Uczestnicy konferencji wysłuchali interesujących wykładów, w tym m. in. wygłoszonego przez Gabora Szorada, przedstawiciela KPMG Golf Advisory, dotyczącego analizy aktualnej sytuacji na rynku golfowym w Polsce, jak również na terenie innych krajów Europy środkowo - wschodniej oraz Jasona Straki z firmy Hurdzan/Fry Environmental Golf Design, który przedstawił sposoby ograniczenia kosztów budowy pola golfowego poprzez stworzenie właściwego projektu architektonicznego. Niezwykle interesującym okazał się również wykład Poula Ankera Lübkera, który zaprezentował czynniki determinujące sukces inwestycji deweloperskiej przy polu golfowym. Uczestnicy aktywnie brali udział w sesjach, zadając liczne pytania oraz dzieląc się swoimi uwagami. Duże zainteresowanie wywołało wystąpienie Gill Wilson, która podkreśliła rolę kobiet w rozwoju golfa jako sportu, a także przedstawiła sposoby angażowania dzieci i młodzieży w rozwój tej dyscypliny. Poruszając kwestię nieruchomości na polach golfowych, wspomniano o potencjalnych możliwościach sfinansowania ich zakupu. Szczegóły związane ze świadczeniem usług finansowych dostosowanych do potrzeb indywidualnego klienta przedstawił Michał Ząbczyński, reprezentujący Noble Bank. Przerwy kawowe pomiędzy poszczególnymi prelekcjami stanowiły doskonałą okazję do kuluarowych rozmów i nawiązywania relacji biznesowych pomiędzy uczestnikami.

Wieczorem goście spotkali się w restauracji, gdzie przy dźwiękach pianina oraz lampce wina do późna dyskutowali o wyzwaniach branży golfowej w regionie CEE.

Ostatniego dnia konferencji szczególnym zainteresowaniem cieszył się wykład prowadzony przez Macieja Kaweckiego oraz Piotra Malepszego z GolfProperties.pl. Przedstawiciele firmy konsultingowej działającej w obszarze inwestycji golfowych szczegółowo zaprezentowali plany rozwoju jednego z ciekawszych projektów resortów golfowych na polskim rynku.

Potencjalny inwestor rozważający budowę pola golfowego miał okazję zdobyć bezcenne informacje na temat właściwego wyboru lokalizacji terenu pod inwestycję. Mógł również zaznajomić się z kluczowymi czynnikami determinującymi stworzenie właściwego projektu, a także uzyskać informacje dotyczące zminimalizowania kosztów związanych z kompleksową realizacją inwestycji. Z kolei managerowie i właściciele istniejących resortów golfowych mogli dowiedzieć się, w jaki sposób optymalizować koszty zarządzania i utrzymania zarówno samego domu klubowego, jak i pola golfowego.

Konferencja miała na celu promowanie golfa jako sportu na terenie Polski, stymulowanie rozwoju inwestycji i resortów golfowych, a także poznanie rozwiązań stosowanych w krajach zachodnich, gdzie golf jest zdecydowanie bardziej powszechną dyscypliną, a golfowy styl życia cieszy się znacznie większą popularnością. Podczas trzydniowego spotkania uczestnicy przekonali się, że golf to wielki biznes oraz dobra inwestycja zarówno w odniesieniu do dużych inwestorów, jak i osób inwestujących indywidualnie. Podsumowując konferencję, można śmiało stwierdzić, iż podstawowe przychody branży golfowej pochodzą z turystyki oraz działalności deweloperskiej. Nieruchomości golfowe uchodzą na całym świecie za najbardziej prestiżowe, a w Polsce ten trend się obecnie rodzi. Czy można sobie wymarzyć lepszy moment na inwestowanie?

Na zakończenie sympozjum organizator podziękował wszystkim za ich zaangażowanie oraz udział, zapraszając jednocześnie na przyszłoroczną konferencję, która odbędzie się we wrześniu 2011 roku. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.golfpropertiesconference.com.


 
Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *