Pierwszy „zielony” hotel SPA&Wellness w Polsce powstanie w Barcinku.

Na południowym zachodzie Polski powstanie pierwszy przyjazny środowisku hotel SPA &Wellness budowany zgodnie z wytycznymi organizacji U.S. Green Building Council, przyznającej prestiżowy certyfikat LEED. W drugiej połowie października 2010r., Spółka West Real Estate podpisała umowę o rozpoczęciu prac związanych z rozbiórką i rewitalizacją obiektu.


Uzdrowisko Barcinek – jak wykorzystać potencjał polskiego Davos?

Barcinek to malownicza wieś położona kilkanaście kilometrów od granicy polsko-niemieckiej,
ok. 15 km od Jeleniej Góry. Uzdrowiskowe walory wsi docenił Szwajcar Ruchard Brewhaus, który w 1887 r. wybudował tam zakład zdrojowy Berthelsdorf, stosujący wodolecznictwo. Twórca uzdrowiska, był tak zauroczony pięknem przyrody i klimatem panującym w tym miejscu, że przyrównał je do znanego na świecie kurortu Davos w Szwajcarii.


Dawny Dom Zdrojowy, który został zaliczony do spisu dóbr kultury narodowej,  położony jest
w rozległym kompleksie parkowym, bogatym w liczne ciągi spacerowe i miejsca przeznaczone do relaksu. Centralnym punktem parku jest zbiornik wodny o powierzchni 6 arów, do którego prowadzą schody z tarasu widokowego. Nieruchomość usytuowana jest na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, okoliczne lasy stwarzają doskonałą możliwość organizacji aktywnego wypoczynku – zawodów paintball, survivala, pieszych wędrówek czy rajdów rowerowych.


West Real Estate S.A. planuje  rewitalizację i rozbudowę obiektu w Barcinku oraz adaptację utworzonej powierzchni na hotel SPA&Wellness. Projekt zakłada przeprowadzenie generalnego remontu, modernizacji i adaptacji istniejących obiektów byłego ośrodka sanatoryjnego Berthelsdorf w celu stworzenia kompleksu hotelowego połączonego z centrum odnowy SPA.  Infrastruktura hotelowa będzie się składać z 100 jednostek sypialnych, w tym dwuosobowych pokoi oraz 8 apartamentów, restauracji hotelowej, dwupoziomowej sali bankietowej i dwóch drink-barów.   Do dyspozycji gości zostanie oddane również centrum odnowy SPA, składające się z basenu, jacuzzi, groty zimna, terrarium, sauny suchej, sauny parowej, solarium, siłowni, sali do squash oraz gabinetów zabiegowych. Odwiedzający będą mogli skorzystać m.in. z zabiegu apiterapii, masaży (klasycznych, limfatycznych, misami tybetańskimi), hydroterapii, magnetoterapii, laseroterapii, sesji relaksacyjnych z muzykoterapią, oczyszczania organizmu tzw. body-detox.


Spółka planuje zakończyć inwestycję w 2012 r. Ze względu na bliskość Wrocławia, jednego z miast-organizatorów rozgrywek Euro 2012, hotel w Barcinku ma szanse stać się również doskonałym miejscem do zakwaterowania kibiców piłki nożnej.


Pierwszy „zielony” obiekt o charakterze rekreacyjno-hotelowym w Polsce.

Już na etapie projektowania i opracowywania harmonogramu prac budowlanych, Spółka West Real Estate, która stawia na przedsięwzięcia proekologiczne, zaczęła zabiegać o nadanie budynkowi prestiżowego certyfikatu LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), który przyznawany jest przyjaznym środowisku inwestycjom budowlanym. Aby uzyskać certyfikat LEED, budynek poddawany jest ocenie przez U.S. Green Building Council (Amerykańską Radę Zielonego Budownictwa) w sześciu kategoriach: obiekt bezpieczny dla środowiska, wydajność zużycia wody, zużycie energii, materiały i wykorzystanie zasobów naturalnych, proekologiczność wnętrza obiektu, innowacyjność i rozwiązania projektowe. Znak LEED na budynkach gwarantuje, że produkty i technologie użyte podczas ich budowy są naprawdę „zielone”.


Jesteśmy dumni że nasza inwestycja otrzymała certyfikat LEED, tym bardziej, że będzie to pierwszy „zielony” hotel w Polsce. - mówi Ewa Maj, Prezes Zarządu West Real Estate S.A. – Przyznaję, że uzyskanie certyfikatu to nie lada wyzwanie, ponieważ proces jego przyznawania jest bardzo rygorystyczny. Zachęcam jednak wszystkich inwestorów do zapoznania się z nowoczesnymi, przyjaznymi środowisku technologiami budowy i utrzymania nieruchomości. Wbrew powszechnemu przekonaniu, budowanie z użyciem technologii proekologicznych nie generuje znaczącego wzrostu kosztów,  a w przyszłości będzie standardem przy realizacji każdej inwestycji budowlanej.


Fakt przyznania Cetryfikatu LEED inwestycji w Barcinku wpisuje się w  proekologiczną politykę prowadzenia działalności, którą od lat realizuje West Real Estate S.A. Inna inwestycja Spółki, MOP Statoil Okmiany również jest obiektem przyjaznym środowisku. System ogrzewania oraz klimatyzacji budynku funkcjonuje przy wykorzystaniu energii uzyskiwanej dzięki zintegrowanemu systemowi pomp ciepła, co jest nowatorskim i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem.


West Real Estate S.A., Spółka zajmująca się nabywaniem i zarządzaniem nieruchomościami, przygotowuje się do debiutu na NewConnect. Wprowadzenie Spółki na rynek publiczny planowane jest jeszcze w 2010 roku. W ramach emisji prywatnej Spółka chce pozyskać środki, które planuje przeznaczyć na finansowanie dalszych planów biznesowych.


Źródło: West Real Estate S.A.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *