Hotel Radisson Blu Sobieski zmieni kolory   INWESTYCJE

Jeden z symboli lat 90. w stolicy, czterogwiazdkowy hotel Radisson Blu Sobieski, przy pl. Zawiszy, ma zostać przemalowany w bardziej stonowane barwy. Oddany do użytku w 1992 roku budynek zaprojektowali Wolfgang Triessing i Maciej Nowicki, a jego kolorystykę wymyślił austriacki artysta Hans Piccottini.

O planach przemalowania fasady hotelu informowali wcześniej nieoficjalnie przedstawiciele sieci Radisson, na Facebooku napisał o tym także pisarz Ziemowit Szczerek. Z naszych informacji wynika, że nowa fasada obiektu ma być jednokolorowa i utrzymana w stonowanych barwach szarości i bieli.

Kolorystyka Sobieskiego wzbudzała kontrowersje już w momencie jego otwarcia w 1992 roku. W zamierzeniu twórców miał wnieść nieco kolorytu do szarej Warszawy lat 90.

Obiekt został w 2020 roku wpisany na listę dóbr kultury miasta Warszawy. - To bez wątpienia jedna z ikon polskiego postmodernizmu, której można wiele zarzucać, ale na pewno nie mierną, nijaką architekturę. Zaprojektowali go świetni architekci - Wolfgang Triessing i Maciej Nowicki. W tym przypadku wartość tego budynku polega na jego usytuowaniu i ukształtowaniu bryły, które budują jedyną porządną pierzeję tego placu, a narożnikowa elewacja przypomina kształtem i artykulacją tradycyjne kamienice – argumentował wówczas w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. -Zarówno przez historyzujący kształt, jak też szokującą kolorystykę Hotel Sobieski stał się jednym z architektonicznych symboli okresu polskiej transformacji - przekonywał.

Lista ta nie jest jednak równoznaczna z wpisem do rejestru zabytków, jest zaledwie sugestią grona ekspertów co do jakości architektonicznej wybranych budowli. 

Oferujący 452 pokoje czterogwiazdkowy hotel Sobieski został wybudowany dla konsorcjum banków PKO BP i Pekao S.A. (spółka Syrena International). W 2006 sprzedano go austriackiej spółce Warimpex, a w 2011 norweskiej spółce Wenaasgruppen, która wprowadziła go do sieci Radisson Blu. Spółka ta jest także właścicielem drugiego hotelu sieci Radisson w Warszawie, działającego pod marką Radisson Collection pięciogwiazdkowego hotelu przy ulicy Grzybowskiej.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *