10 inwestycji Grupy Arche     ANALIZY I RAPORTY

Grupa Arche ma bardzo ambitne plany rozwoju – deklaruje jej prezes Władysław Grochowski. Obecnie przygotowany do rewitalizacji jest pakiet 10 obiektów na terenie całej Polski, ale prezes Grupy Arche zwraca uwagę, że procedury administracyjne trwają średnio 2-3 razy dłużej niż sama budowa. Prowadzi to do różnych patologii, jak celowe podpalenia.

Wśród planowanych inwestycji są:

– Fort Szczęśliwice w Warszawie,

– Królewska Papiernia w Konstancinie Jeziornej,

– Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu,

– Młyn Szancera w centrum Tarnowa,

– Fort VI w Poznaniu,

– Dwór Bojarów w Otwocku,

­– Huta Szkła w Szklarskiej Porębie,

– Fabryka Samolotów w Mielnie, II etap,

– Sanatorium Metalowiec w Muszynie,

– Dwór Marchockich w Krzesku koło Siedlec.

Grupa Arche rewitalizuje obiekty zabytkowe, często przemysłowe lub o znaczeniu historycznym, którym nadawane są nowe funkcje hotelowe, społeczne, usługowe, integracyjne i kulturalne dla lokalnych społeczności. – Ostatnie lata nie były łatwe, ale przeszliśmy ten czas pełni optymizmu, co pozwoliło nam na pracę nad nowymi projektami – mówi Władysław Grochowski. – Od lat wchodzimy w najtrudniejsze na rynku projekty rewitalizacyjne. O ironio, nie mamy problemów z ich finansowaniem, ale z biurokracją. Nasze państwo jakby nie chciało zarobić na podatkach, odzyskaniu blasku zrujnowanych zabytków i nowych miejscach pracy. Procedury administracyjne trwają średnio 2-3 razy dłużej niż sama budowa. W tym czasie musimy jeszcze płacić podatki od nieruchomości, które powinny być zawieszone

Jak zwraca uwagę prezes Grupy Arche, taka sytuacja wzmacnia też różne patologie, służące wykreśleniu z rejestru zabytków. – Z danych straży pożarnej wynika, że podpalenia starych budynków są niechlubną normą. Tak nie powinno być! Pamiętajmy, że w Polsce historycznych obiektów jest stosunkowo mało i wymagają natychmiastowego działania, ponieważ za chwile mogą runąć. Chcemy zmieniać je w wielofunkcyjne perły architektury służące całej społeczności.

Jako przykład podaje Dwór Bojarów w Otwocku koło Warszawy, gdzie planowany jest Projekt Pokolenia – nowy produkt rynkowy oparty na budowie osiedli z mieszkaniami, lokalami usługowymi, restauracją i infrastrukturą dla seniorów, ludzi młodych, rodzin z dziećmi, a Otwock, ze swoją tradycją leczniczą jest w sposób naturalny predysponowany do takiej funkcji.

– Zabytkowe obiekty bardzo dobrze kumulują wartość, a po ich rewitalizacji tylko drożeją. Jednocześnie w przeciwieństwie do nowych, od razu mają w sobie dużą wartość historyczną, a to przyciąga inwestorów i turystów. Daliśmy też możliwość zarabiania z nami na hotelarstwie zwykłym Polakom.  Bez wątpienia skrócenie biurokratycznych procedur pozwoliłoby na obniżenie cen i zwiększenie dostępności gruntów, a co za tym idzie uratowanie większej liczby historycznych obiektów.

Grupa Arche powstała poprzez rozwój firmy deweloperskiej, która od 1991 r. wybudowała ponad 10 tys. domów i mieszkań. Obecnie Arche zarządza 18 hotelami i obiektami hotelowymi. Hotele historyczne to startująca wkrótce Fabryka Samolotów Mielno (nowo wybudowana część przy byłym hangarze), Pałac i Folwark Łochów, Tobaco w Łodzi, Zamek Janów Podlaski, Koszary Góra Kalwaria, Cukrownia Żnin, Dwór Uphagena Arche Gdańsk, a wśród obiektów miejskich są warszawskie Arche Hotele Puławska Residence, Krakowska, Geologiczna i Poloneza oraz Arche Częstochowa, Piła, Lublin i Siedlce, a także Arche Residence w Łodzi, dodatkowo sieć hoteli rozproszonych – Arche Siedlisko w samoobsługowej formule ecoboxów zlokalizowanych na Podlasiu, Śląsku, Roztoczu i w woj. Świętokrzyskim. Łącznie spółka zarządza 3447 pokojami i 150 sztukami ecoboxów. 

Arche SA zaproponowała w swojej ofercie budowę i sprzedaż wyodrębnionych hipotecznie apartamentów hotelowych oraz zarządzanie w zorganizowanym Systemie Arche. Misją firmy jest „budowanie szczęśliwych społeczności”, hasłem „Arche łączy ludzi”, a wizją: „tworzenie Kolekcji Arche” – wzoru „nowego hotelarstwa poprzez rewitalizację zabytków, będąc blisko lokalnych społeczności, inspirując ludzi do pozytywnych zmian wraz z wyznawanymi, ponadczasowymi wartościami i społeczną odpowiedzialnością biznesu”.

– Wiele osób zadaje mi często pytanie: Jaka jest moja recepta na sukces? Odpowiadam: uczciwość i otwartość na drugiego człowieka. To buduje trwałą więź i szczerą relację, która przekłada się na wspólny sukces — podsumowuje prezes Arche SA, Władysław Grochowski.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *