Tunel otwarty. Świnoujście zyskało wygodne połączenie

Dotychczasowa pięta achillesowa Świnoujścia, czyli przeprawa promowa pomiędzy wyspami Wolin i Uznam, gdzie w sezonie kierowcy musieli czekać w wielogodzinnych korkach, nie będzie już przeszkodą w rozwoju turystycznym tego miasta. Dziś nastąpiło oficjalne otwarcie przeprawy biegnącej pod Świną, dzięki której pokonanie tego 1,5 kilometrowego odcinka będzie zajmować teraz tylko kilka minut. Tunel w 85 proc. sfinansowała Unia Europejska. 

fot. GDDKiA Szczecin

Koszt budowy tunelu pod Świną, miedzy wyspami Wolin i Uznam, to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę dołożyło z własnego budżetu miasto Świnoujście. Cały odcinek łączący wyspy Wolin i Uznam ma długość około 3,2 km. Sam tunel zaś – 1484 m. Konstrukcja jest jednorurowa, dlatego kierowcy mają do dyspozycji po jednym pasie w każdym kierunku ruchu. Przejazd przez tunel ma zająć około dwóch minut. 

Po oficjalnym otwarciu z udziałem polityków partii rządzącej i przedstawicieli samorządu, tunel zostanie otwarty dla ruchu osobowego dziś wieczorem, a jutro pojadą nim pierwsze autobusy.

-Dzisiejszy dzień, 30 czerwca 2023 r. to dzień historyczny, kiedy nasze wyspy Uznam i Wolin w sposób trwały uzyskały stałe połączenie. Oddając tę inwestycję do eksploatacji, przyłączyliśmy Świnoujście do Polski, jak to w 2007 r. powiedział pan premier Kaczyński, uznając, że budowa tunelu pod Świną to polska racja stanu - powiedział prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz.

Zdaniem Świnoujskiej Organizacji Turystycznej otwarta dziś przeprawa może istotnie zmienić proporcje turystów, a dominującą dotąd wyraźnie grupę gości z Niemiec, będą zastępować Polacy.

Jak podał GUS, Świnoujście w ubiegłoroczne wakacje było szóstą najpopularniejszą nadmorską gminą w Polsce, a z usług obiektów hotelarskim skorzystało tam w okresie lipiec-sierpień 105,3 tys. gości, którym udzielono 480,3 tys. noclegów.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *