WARSZAWA: Arche kupuje fort Szczęśliwice za 15 mln dolarów

Arche podpisało umowę przedwstępną z tureckim biznesmenem Sabrim Bekdasem dotyczącą zakupu 10-hektarowej działki za 15 mln dolarów – poinformował serwis warszawa.wyborcza.pl. Nieruchomość znajduje się na Ochocie w sąsiedztwie Al. Jerozolimskich i centrum handlowego Blue City.

Teren otoczony dawną fosą, z dostępem do ul. Śmigłowca, sprzedany został w 2004 r. przez Agencję Mienia Wojskowego Sabriemu Bekdasowi, który planował zbudować tam zespół hoteli, a w zachowanych budynkach fortu centrum konferencyjne. Jednak tak intensywną zabudowę wykluczył plan zagospodarowania uchwalony w 2013 r., dlatego turecki inwestor już od dawna szukał kupca na tę nieruchomość (w międzyczasie został zatrzymany w 2019 r. na gorącym uczynku wręczania łapówki burmistrzowi warszawskiej dzielnicy Włochy i zwolniony za poręczeniem majątkowym w wysokości 2 mln zł, proces trwa). Jak informuje serwis warszawa.wyborcza.pl, obecny plan zagospodarowania dopuszcza nową zabudowę na terenie dawnych umocnień, ale ogranicza jej gabaryty. Pod zabudowę wolno przeznaczyć nie więcej niż 20 proc. powierzchni wewnątrz dawnej fosy, a wysokość budynków nie może przekraczać 13,5 m, tak by nie wystawały ponad linię historycznej wysokości wałów. 60 proc. terenu musi pozostać zielone. Fort nie jest wpisany do rejestru zabytków, ale jedynie do ewidencji zabytków. To oznacza, że możliwa jest jego przebudowa pod warunkiem uzyskania zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Fort Szczęśliwice powstał w latach 80. XIX wieku jako jeden z fortów pierścienia wewnętrznego twierdzy Warszawa. Obecnie jest całkowicie zaniedbany, pozostały z niego ceglane schrony koszarowe i ruiny kaponier bocznych. •


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *