Travelist.pl podsumowuje pierwszy miesiąc wakacji – ceny nieco wyższe, obłożenie niewiele niższe   ANALIZY I RAPORTY

Jak tego lata podróżują Polacy? Które kierunki i miasta cieszą się największą popularnością po pierwszym miesiącu wakacji? Na te pytania odpowiadają eksperci portalu rezerwacyjnego Travelist.pl. Według danych z portalu ceny są nieco wyższe niż w poprzednim sezonie, jednak spadek liczby rezerwacji w porównaniu do 2022 roku jest tak naprawdę niewielki – wynosi zaledwie ok. 2 proc. Zmieniają się natomiast tendencje, skróceniu ulega np. booking window.

Jak podają eksperci portalu, rezerwacji na wakacje, które dokonane zostały końcem czerwca i w lipcu, jest blisko 2 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Inflacja i związane z nią wzrosty cen dotykają aktualnie każdej dziedziny życia społecznego. Mimo to widzimy jednak, że Polacy odczuwają dużą potrzebę wypoczynku i „oderwania się” od codzienności, a co za tym idzie, chcą na wakacje wyjechać. Potrzeba ta – w naszym odczuciu – jest na tyle silna, że kupujący, chętniej niż na rezygnację czy skrócenie długości pobytów, decydują się na elastyczność w wyborze atrakcyjnych cenowo ofert i terminów. Podczas gdy rok temu letnie wyjazdy trwały średnio 4,52 dnia, tak aktualnie booking dokonywany jest średnio na 4,5 dnia. Ta różnica jest zatem marginalnamówi Eliza Maćkiewicz, Head of Commercial w Travelist.pl.

Coraz wyraźniejszy jest takżetrend podróżowania poza sezonem. Według Travelist.pl tylko od początku wakacji transakcji na wrześniowe pobyty jest o blisko 3 proc. więcej niż w minionym sezonie. Średnia cena za noc w pokoju hotelowym dla dwóch osób z wyżywieniem jestwe wrześniu o około 29 proc. niższa niż w szczycie sezonu.

Jak pokazują dane Travelist.pl, w pierwszej połowie wakacji ponad 40 proc. Polaków zdecydowało się spędzić swój urlop nad polskim Bałtykiem. Na przestrzeni ostatnich kilku lat, zwłaszcza w szczycie sezonu wakacyjnego, obserwujemy wśród naszych klientów coraz większą popularność nadmorskich kierunków. W porównaniu do 2019 roku ten wzrost wynosi 7 proc. I to pomimo nieco wyższych niż w innych regionach kraju kosztów zakwaterowania. Aktualnie różnica cenowa między pobytami nad morzem a drugimi pod względem popularności górami wynosi średnio blisko 100 zł za noc dla dwóch osób. Warto mieć jednak na uwadze, że oferty dostępne na terenie całego kraju, są naprawdę różnorodne. Każdy – niezależnie od indywidualnego pomysłu na wakacje i możliwości budżetowych – może znaleźć wśród nich tę, dopasowaną do potrzeb i oczekiwańdodaje ekspertka.

Południe Polski w te wakacje wybrało około 31 proc. wszystkich rezerwujących na Travelist.pl. Królują Karkonosze z Karpaczem i Szklarską Porębą na czele. Podium zamyka położona w Beskidzie Śląskim – Wisła.

W TOP 3 najpopularniejszych wakacyjnych regionów uplasowały się również jeziora. Nieco ponad11 proc.klientów Travelist.pl wybrało właśnie ten kierunek, prawie dwa razy więcej niż w 2022 roku. Za noc dla dwóch osób kupujący muszą zapłacić tutaj średnio 652 zł.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

1 komentarz do “Travelist.pl podsumowuje pierwszy miesiąc wakacji – ceny nieco wyższe, obłożenie niewiele niższe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *