Rynek we wrześniu, rynek po trzech kwartałach

Autor: Rafał Szubstarski

Tegoroczny wrzesień był jeszcze lepszy dla hoteli miejskich niż ubiegłoroczny. Odnotowały wyższe średnie ceny od 30 zł w Warszawie, gdzie już w ubiegłym roku było bardzo dobrze, do ponad 90 zł w Trójmieście, a RevPAR od 20 do ponad 100 zł. Jednak i w porównaniu z wrześniem 2019 r., i po trzech kwartałach nie na wszystkich rynkach sytuacja wygląda tak samo optymistycznie. Na przykład w Krakowie hotele osiągnęły zaledwie taki sam poziom RevPAR-u jak we wrześniu 2019 r., a po trzech kwartałach tylko o kilkanaście złotych wyższy, podobnie było we Wrocławiu.

WARSZAWA

Warszawski rynek hotelowy po wybuchu wojny w Ukrainie od marca ub.r. notował bardzo dobre wyniki, znacznie przekraczające wskaźniki z 2019 r., w związku z tym obecnie nie osiąga tak spektakularnych wzrostów rok do roku jak niektóre inne rynki. We wrześniu obłożenie było nawet niższe o ok. 1 p.p., ale średnie ceny nadal rosły i były wyższe o ponad 30 zł niż w ub.r. (i o blisko 100 zł niż przed pandemią). To przełożyło się na wyższy o ponad 20 zł RevPAR (i ponad 70 zł niż w 2019 r.). Warszawa już w ub.r. po trzech kwartałach miała wyższy RevPAR (mimo dwóch pierwszych jeszcze pandemicznych miesięcy z restrykcjami dotyczącymi obłożenia) o ponad 15 zł niż w tym samym okresie 2019 r., podczas gdy inne rynki cały czas były wtedy poniżej poziomów sprzed pandemii, poza Trójmiastem, gdzie był praktycznie taki sam jak wówczas. W tym roku rynek warszawski po dziewięciu miesiącach miał przychody z dostępnego pokoju już o 55 zł wyższe niż przed rokiem przy średnich cenach lepszych o 70 zł i podobnym obłożeniu ok. 72 proc.

KRAKÓW

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *