Co się otwiera w regionach turystycznych w 2024 r.

O ile na rynku hotelowych inwestycji miejskich zapanowała flauta spowodowana wysokimi kosztami finansowania bankowego, o tyle w regionach turystycznych trwa boom inwestycyjny, napędzany finansowaniem w systemie condo. Przynajmniej jeśli chodzi o ogłaszane plany, bo w rzeczywistości nie przekłada się to na wiele otwarć nowych obiektów. Tak naprawdę w tym roku ruszy ich mniej niż w miastach, a wszystkie to projekty, których otwarcie miało nastąpić już w ubiegłych latach. Choć jeśli ruszą dwa najbardziej spektakularne, to zaoferują więcej pokoi niż wszystkie hotele miejskie razem wzięte otwierane w tym roku.

Jednym z nich jest oczywiście Gołębiewski w Pobierowie, którego otwarcie zapowiadane jest już od 2021 r. Docelowo będzie to największy hotel w Polsce z ok. 1,2 tys. pokoi. W poprzednich latach pojawiały się informacje, że mają być otwierane jego różne części z 300, 500 czy 800 pokojami w poszczególnych skrzydłach, ale budowa cały czas trwa. W grudniu powołano już dyrektora generalnego, więc można oczekiwać, że otwarcie jednak się zbliża.

Przedstawiciele inwestora zapowiadają, że w lecie uruchomiony ma zostać pierwszy etap z ok. 500 pokojami oraz wszystkie strefy rekreacji i trzy restauracje. Choć, jak to przy inwestycjach sieci Gołębiewski, pojawiają się też problemy z nadzorem budowlanym, o czym więcej pisaliśmy w grudniowym wydaniu „Hotelarza”. Łącznie 11-kondygnacyjny budynek ma ok. 180 tys. m kw. powierzchni, a sam hol 2,5 tys. m kw. z 16 stanowiskami recepcyjnymi. Ale poza Gołębiewskim – jeżeli zostanie otwarty – mimo że w niemal każdym nadmorskim mieście i wiosce planowanych jest po kilka inwestycji hotelowych i aparthotelowych, to w tym roku otworzy się ich niewiele, jeśli jakakolwiek. Jeszcze na 2023 r. zapowiadane było otwarcie Baltic Jet w Ustroniu Morskim ze 108 apartamentami w standardzie 5-gwiazdkowym, strefą basenową i SPA, ale obecnie nie słychać o konkretnej dacie startu. W Międzyzdrojach w stanie surowym zamkniętym stoją już Baltic Waves Resort ze 199 apartamentami oferowanymi w standardzie deweloperskim z możliwością wykończenia i ze strefą SPA & wellness (operatorem Baltic Jet i Baltic Waves ma być Portfel Inwestycyjny Apartamenty i Hotele) oraz Baltic Infinity przy plaży i molo ze 160 apartamentami i udogodnieniami hotelowymi. W Świnoujściu Zdrojowa Invest & Hotels planuje otworzyć w pierwszej połowie roku Baltic Park Loft z 83 klimatyzowanymi apartamentami w stanie deweloperskim (z opcjąwykończenia i wyposażenia) – kolejny etap największego kompleksu hotelowo-apartamentowego na polskim wybrzeżu Baltic Park Molo m.in. z hotelami Hilton, Radisson Blu, aquaparkiem i zespołem trzech budynków apartamentowo-usługowych Baltic Park Fort.

Ale poza obiektami bardziej typu second home może się na koniec roku okazać, że na szeroko rozumianym polskim Wybrzeżu z obiektów typowo hotelowych poza Gołębiewskim – jeżeli zostanie otwarty – w 2024 r. ruszy tylko hotel Glar w oddalonej od morza o kilka kilometrów Wisełce na Wyspie Wolin koło Międzyzdrojów. Jego otwarcie zapowiadane jest na połowę roku, a w zarządzanym przez VHM Hotel Management hotelu znajdzie się 91 pokoi, centrum konferencyjno- szkoleniowe o pow. 300 m kw. i strefa SPA & wellness. Drugim spektakularnym hotelem, którego otwarcie zapowiadane jest na ten rok, ma być Mercure Resort w Szczyrku, gdzie w budynku o długości 330 m i powierzchni 35 tys. m kw. znajdzie się z 447 pokoi, pięć lokali gastronomicznych, 2,5 tys. m kw. powierzchni eventowej, w tym 14 w sal konferencyjnych, aquapark o takiej samej powierzchni i strefa SPA & wellness. Pierwotnie jego otwarcie zapowiadane było do końca 2023 r., potem na początek 2024 r., teraz na połowę roku.

Hotelem zarządzać będzie Hotels Professionals. I to wszystko, co w tym roku otworzyć ma się w Karpatach, nie licząc aparthotelu Górski Diament w Zakopanem z 54 apartamentami, restauracją, basenem, strefą saun i jacuzzi (jacuzzi znajdą się też na tarasach apartamentów na najwyższej kondygnacji), ale to bardziej inwestycja typu second home. Najgorętszym miejscem pod względem otwarć w tym roku – tak jak w ubiegłym – będą Karkonosze. W Szklarskiej Porębie w kwietniu ruszyć ma, zapowiadana już na 2023 r., pierwsza część kompleksu Happy Valley z 87 pokojami pod marką Holiday Inn Resort sieci IHG oraz 70 apartamentami w tym samym budynku (w drugim etapie powstaje już voco Resort ze 100 pokojami). Otwarty ma też zostać, zapowiadany od 2019 r., z a r z ą d z a n y przez Grupę H o t e l o w ą Condo.pl, hotel Tremonti Spa & Conference z 268 pokojami, centrum konferencyjnym na 500 osób i dużą strefą SPA & wellness, a także drugi budynek kompleksu Złoty Resort, tak jak pierwszy uruchomiony w grudniu 2023 r. oferujący ok. 80 pokoi i również zarządzany przez GH Condo.pl.

A poza tym także aparthotel Ostoja Parku Narodowego z oferty Sun & Snow z 87 apartamentami. Z kolei w Karpaczu otwarte mają zostać dwa hotele. Sanssouci z Grupy Europlan Artura Koziei zaoferuje 105 pokoi w zabytkowym budynku i nowo dobudowanej części, a Mövenpick (którym zarządza GH Condo.pl) 126 apartamentów z aneksami kuchennymi. Natomiast pod Karpaczem, w Sosnówce, wiosną otwarta ma zostać trzecia część kompleksu Lake Hill – po otwartym w 2019 r. hotelu ze 173 pokojami i drugiej części z 2021 r. z 94 apartamentami w dwóch budynkach. W Lake Hill 3 do dyspozycji gości oddanych zostanie 21 willi po 70 m kw. i 80 apartamentów 40-metrowych w 10 budynkach oraz dodatkowy budynek z basenem, salami konferencyjnymi na 220 i 150 osób i dwiema restauracjami. Ponadto w pobliskim Świeradowie-Zdroju przy otwartym w 2022 r. kompleksie Elements Hotel & Spa sieć Górskie Resorty planuje oddać do użytku drugi etap tego projektu – Elements Apartments ze 157 apartamentami w trzech budynkach. Na Mazurach przy 5-gwiazdkowym Mikołajki Leisure & Spa otwarte mają zostać Mikołajki Apartamenty ze 105 lokalami, salą konferencyjną, fitness i strefą dla dzieci.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *