Arche zdradza więcej szczegółów o hotelu Stara Olejarnia

W XIX-wiecznym budynku pofabrycznym Stara Olejarnia na obrzeżach Szczecina Grupa Arche, która kupiła go jesienią 2023 r., planuje otworzyć hotel z ok. 180 pokojami i dużymi przestrzeniami konferencyjno-eventowymi, a także rozbudować na sąsiednich działkach.

Na podstawie umowy z miastem w ciągu 60 miesięcy od jej podpisania Arche jest zobowiązana ukończyć pełen zakres prac remontowo-adaptacyjnych. Serwis wSzczecinie.pl zapytał prezesa Grupy Arche Władysława Grochowskiego, jak będzie wyglądał ten hotel.

„Jesteśmy jeszcze przed inwentaryzacją, na etapie pierwszych koncepcji i pomysłów. Zresztą każdy projekt traktujemy jak otwarty, który kształtuje się dopiero w trakcie realizacji i późniejszego funkcjonowania. Wstępnie wychodzi nam około 180 pokoi. Bardzo się cieszę, że jest dużo miejsca na sale wielofunkcyjne. Nasze hotele charakteryzują się ofertą wielu dodatkowych usług, głównie związanych z kulturą i organizowaniem konferencji. Zdarza się, że proporcja pokoi hotelowych do usług wynosi pół na pół. W olejarni będzie podobnie”.

Jakiego rzędu kwota będzie potrzeba, by ją odnowić? „Mamy dopiero wstępne koncepcje, a ceny cały czas się zmieniają. Pewnie będzie to gdzieś między 50 a 100 mln zł” – opowiada prezes Arche. Nie wystraszyła go skala zniszczenia budynku? „Mierzyliśmy się już z większymi wyzwaniami. Nie robi nam różnicy stopień zniszczenia budynku. Jesteśmy w stanie zająć się zabytkami w każdym stadium ich życia. Oczywiście wolelibyśmy, żeby jak najwięcej historycznej substancji było zachowanej w dobrym stanie. Ale nawet resztki murów jesteśmy w stanie wkomponować w nową strukturę”. Jak przyznaje prezes Arche, na początku miał tylko wątpliwości, czy nie jest to zbyt mały budynek. „Za mały?” – dziwią się autorzy wywiadu.

– „Do tej pory słyszeliśmy raczej, że olejarnia jest zbyt duża, co odstrasza inwestorów”. „Jesteśmy przygotowani na duże projekty. Choćby teraz pracujemy nad Królewską Papiernią w Konstancinie-Jezornie, gdzie powstanie praktycznie nowe miasteczko, a samej powierzchni zabytkowej jest 30 tys. m kw. Pracujemy także nad Elektrociepłownią Szombierki, gdzie takiej powierzchni jest przeszło 40 tys. Zresztą szczecińską olejarnię można jeszcze troszeczkę rozbudować. Dostaliśmy sygnał, że nasi sąsiedzi też są zainteresowani sprzedażą swojej nieruchomości. Jesteśmy otwarci na rozmowy, ale oczywiście wszystko zależy od ceny”.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *