Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość, Zamknij to okno informacyjne


O nas    Prenumerata    Kontakt  
     


HOTELARZ » 04/2013, SPA » Inwentaryzacja w hotelowym SPA

Inwentaryzacja w hotelowym SPA

Inwentaryzacja, nazywana kontrolnym spisem z natury, jest nieodzownym elementem nadzoru w każdym dziale hotelu. Departament SPA powinien podlegać takim samych zasadom kontroli jak gastronomia czy służba pięter. Znajomość stanów magazynowych czy ilości zużywanych do zabiegów kosmetyków nie mogą być tajemnicą, którą odkrywa się dopiero po analizie kosztów i przychodów. A czy w SPA robi się inwentaryzację? Raczej nie, albo bardzo wyrywkowo, tłumacząc to na wiele sposobów…

 Kontrola faktycznego stanu majątku w SPA powinna być okresową praktyką stosowaną w każdym hotelowym SPA. Często spotykam się z wieloma obiekcjami dotyczącymi możliwości poprawnego zrobienia takiej kontroli. Najczęściej słyszę, że trudno jest obliczyć zużycie kosmetyków na jednego gościa, chociażby z uwagi na…. różne ich rozmiary. Prawdą jest, że mała drobna kobieta będzie potrzebowała mniej kosmetyków np. do zabiegów na ciało niż postawny mężczyzna. Oczywiście należy przyjąć pewne odchylenia w ilości zużytych do zabiegów kosmetyków, ale nie można z tego powodu rezygnować z inwentaryzacji w hotelowym SPA.

 

Jak to zrobić

Zaczynając od początku, należy pamiętać, że w dzisiejszych czasach bez narzędzi informatycznych tego typu przedsięwzięcie będzie naprawdę trudne do wykonania, a przede wszystkich bardzo pracochłonne. Zakupić należy do hotelowego SPA program księgowy, za pomocą którego będziemy mogli dokumentować wszystkie zakup oraz rozchody, jakie dokonywane są w SPA.

Każdy zakup w SPA powinien zostać wprowadzony do systemu księgowego. Oczywiście inną ważną zasadą jest, aby dokonać podziału na:

– produkty, które służą bezpośrednio do zabiegów oraz

– uzupełniające, które są wykorzystywane np. do tworzenia atmosfery w SPA (np. świeczki, środki czystości czy też zapachy).

Wszystkie zabiegi w SPA, jakie oferujemy powinny posiadać przygotowane receptury zabiegowe, które będą również wyznacznikiem ilości zużytych produktów kosmetycznych, a także podstawą do rozliczenia z tego pracowników. Wartości zużytych do zabiegu kosmetyków powinny być zgodne z ilością oraz rodzajem wykonanych zabiegów. Często system rezerwacyjny jest ściśle zintegrowany z programem księgowym po to, aby dane o sprzedaży były importowane do systemu księgowego.

Koniec każdego miesiąca lub kwartału, w zależności od uzgodnień, powinien zostać wykorzystany na spisanie stanu faktycznego [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.Dostęp dla prenumeratorów Hotelarza
Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
 • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
 • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl


Autor: Anita Bajdalska prowadzi firmę Manager SPA, posiada tytuł Certyfied SPA Supervisor ISPA Associaton

Komentarze: 2 dla “Inwentaryzacja w hotelowym SPA”

 1. Polecam przy inwentaryzacji system BizIn. Wystawi on fakturę online oraz skontroluje środki trwałe.

 2. Jest co robić z taką inwentaryzacją. Od pewnego czasu korzystam z usług outsourcingowych, więc jeżeli by ktoś szukał to szczerze polecam ProProgress http://proprogress.pl
  U mnie działają świetnie – szybki i profesjonalny spis z rozliczeniem!

Skomentuj artykuł


Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.

Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Otwarto hotel ibis Styles Warszawa City

W czwartek 15 marca oficjalnie otwarto mieszczący się przy ulicy Grzybowskiej 220-pokojowy hotel ibis Styles Warszawa City. Na uroczystej inauguracji jego działalności pojawiło się wielu (...)

Jeszcze w tym roku na rynek wejdze 8 tys. pokoi hotelowych

W tym roku w Polsce oddanych zostanie ponad 8 tysięcy pokoi hotelowych, co stanowi około 6% bazy hotelowej w naszym kraju, wynika z danych zawartych (...)

Efektywna i zyskowna sprzedaż konferencji i bankietów

W czwartek 15 marca w warszawskim hotelu Courtyard by Marriott odbyło się drugie w tym roku seminarium szkoleniowe z cyklu Akademii Hotelarza. Nasi eksperci, Blanka (...)

Nowa dyrektor sprzedaży i marketingu Grupy Arche

Magdalena Żelech, ostatnio zwązana z Grupą Zdrojowa Invest, dołączyła do zespołu Arche Hotele, gdzie objęła stanowisko dyrektora sprzedaży i marketingu w warszawskim biurze spółki. Magdalena (...)

Pałac Alexandrinum zyskał dodatkowe pokoje i powierzchnię konferencyjną

Pałac Alexandrinum, 4-gwiazdkowy hotel położony w Krubkach-Górkach 13 km od Warszawy, zyskał dwie nowoczesne sale balowo – konferencyjne, oraz 18 dodatkowych pokoi. Jak mówi dyrektor (...)

Bezpłatny newsletter
Z Branży
więcej...

Na piszemy:Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl
REKLAMA