Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość, Zamknij to okno informacyjne


O nas    Prenumerata    Kontakt  
        


HOTELARZ » 05/2009, RYNEK HOTELI » Ryzykowna praca w hotelu

Ryzykowna praca w hotelu

Pracownicy branży hotelarskiej są drugą po pracownikach lotnisk grupą zawodową najbardziej narażoną (nieświadomie, w przeciwieństwie do pracowników szpitali) na zetknięcie z nowymi
odmianami zagrożeń biologicznych takich jak świńska grypa. Ale na personel hotelowy czyha też bardziej trywialne ryzyko: w łazienkach, pokojach, na schodach, jak i w relacjach międzyludzkich z goścmi, współpracownikami i rodziną, która musi znosić siedmiodniowy tydzień pracy z nocnymi zmianami.

 

Zagrożeniom biologicznym, chemicznym i psychospołecznym, na które narażeni są pracownicy branży hotelarskiej poświęcone było seminarium zorganizowane w maju przez Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy. Odbyło się ono w ramach europejskiej Kampanii na Rzecz Oceny Ryzyka Zawodowego "Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy.

Jej celem jest zwiększenie wśród pracodawców i pracowników świadomości niebezpieczeństw występujących w miejscu pracy oraz zachęcenie do przeprowadzania oceny ryzyka zawodowego. Ocena taka polega na systematycznym badaniu wszelkich aspektów pracy, podczas którego analizuje się:
- co może spowodować uraz i uszkodzenie ciała oraz uszczerbek na zdrowiu,
- czy można zlikwidować zagrożenie, a jeżeli nie to
- jakie środki zapobiegawcze lub ochronne należy wprowadzić, aby móc kontrolować to ryzyko.
Przeprowadzenie takiej oceny jest podstawą do skutecznego zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, co prowadzi do ograniczenia liczby wypadków i chorób zawodowych, a to przekłada się na zwiększenie wydajności pracy.


Wirusy, bakterie, grzyby

W pracy hotelarskiej częściej niż przeciętnie wystepuje zagrożenie biologiczne. Szkodliwymi czynnikami biologicznymi, mogącymi być przyczyną zakażenia, alergii lub zatrucia są m.in. drobnoustroje komórkowe, w tym zmodyfikowane genetycznie (przykład świńskiej grypy, którą można zarazić się drogą kropelkową od gości przyjeżdżających z zagranicy) oraz pasożyty wewnętrzne człowieka.
- Dlatego do czynności stanowiących szczególne zagrożenie czynnikami biologicznymi należą prace porządko

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.Dostęp dla prenumeratorów Hotelarza
Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata HOTELARZA to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
 • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Specjalne rabaty na szkolenia organizowane w ramach Akademii Hotelarza
 • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl


Autor: Wiktor Kołakowski

Komentarze: 3 dla “Ryzykowna praca w hotelu”

 1. Prowadzę mały hostel i staram się dbać o bezpieczeństwo zarówno gości, jak i pracowników. Wolę poświęcić chwilę na dezynfekcję niż później zastanawiać się, czy wszystkiego dopilnowałam. Środki kupuję na medisept.pl, to sprawdzona firma. Nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby któryś z gości lub zatrudnianych przeze mnie ludzi miał jakieś zastrzeżenia.

 2. W Polsce to czasami ciężko o bezpieczeństwo i higienę pracy. Taki kraj niestety…

  http://polskabankowosc.com.pl

 3. Stosowanie ozonu i mikroorganizmów jak probio emy rozwiązałoby wiele problemów, oczywiście inwestowanie pracodawcy w zdrowie pracownika przyniosłoby wiele dobrego i oczywiście większe zyski dla firmy.

  https://kontofirmowe.pl

Skomentuj artykuł


Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.

Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Samsung Sponsorem Strategicznym Hotel Investment Trends Poland&CEE 2019

Firma Samsung Electronics –światowy lider w zakresie rozwiązań informatycznych, została trzeci rok z rzędu Sponsorem Strategicznym konferencji Hotel Investment Trends Poland & CEE, która w (...)

Qubus wróci do Katowic?

Sieć hotelowa Qubus Hotel, nieobecna w Katowicach od 2016 roku, po tym jak miejsce hotelu Qubus Prestige zajął Courtyard by Marriott, planuje powrót do tego (...)

InterContinental i Huawei tworzą pierwszy na świecie smart hotel 5G

InterContinental, Shenzhen Telecom i Huawei podpisały strategiczną umowę o współpracy na rzecz stworzenia pierwszego na świecie smart hotelu 5G. Projekt, poprzez wprowadzenie pierwszej w branży (...)

HIT 2019: Po ilu latach zwraca się hotel? Jak właściwie zaplanować koszty i przychody z inwestycji hotelarskiej?

Budowa hotelu to koszt kilkudziesięciu, a nieraz nawet kilkuset milionów złotych. Aby ta ogromna inwestycja przyniosła spodziewany zysk, należy ją mądrze i precyzyjnie zaplanować pod (...)

Mikołaj Wild Gościem Specjalnym Hotel Investment Trends Poland&CEE 2019

Mikołaj Wild, Sekretarz stanu i Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP, został Gościem Specjalnym konferencji Hotel Investment Trends Poland & CEE, która odbędzie (...)

Bezpłatny newsletter
  2019-04-17 RECEPCJONISTA / RECEPCJONISTKA Warszawa
  2019-04-12 Kierownik Restauracji Kraków
  2019-04-15 Kelner/Kelnerka Warszawa
Z Branży


Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl    

Polski Jubiler www.polskijubiler.pl     Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl Polityka prywatności