HIT 2024: PANEL LIDERÓW Spójrzmy w przyszłość   KONFERENCJE "HOTELARZA"

-Jak poprawić rynek inwestycji hotelowych w Polsce? – nad tym zagadnieniem dyskutowano w Panelu Liderów, pierwszej debacie podczas tegorocznego Forum Hotel Investment Trends Poland&CEE (HIT) w hotelu Renaissance Warsaw Airport.

W dyskusji moderowanej przez Magsuda Rahmanova, Head of Hotel Transactions CEE & SEE, Czechia, Cushman & Wakefield, udział wzięli: Rafał Gierczak, Head of Asset Management, Board Member, Ghelamco; Frank Reul, Vice President, Development Northern Europe, Eastern Europe & Balkans, Accor; Alla Shamova, Head of Real Estate, ISWM Group; Jan Wróblewski, Współwłaściciel, Zdrojowa Invest & Hotels; oraz Murat Yilmaz, Market Managing Director CEE, Wyndham Hotels & Resorts.

Liderzy branży podjęli dyskusję o rozwoju rynku inwestycji hotelowych w Polsce, a także o tym, jak nasz kraj wypada na tle innych państw Europy Środkowej. Debatowano o tym jakie ich zdaniem istnieją największe ryzyka i szanse jego rozwoju.

Dyskusje rozpoczął Frank Reul Frank Reul, Vice President, Development Northern Europe, Eastern Europe & Balkans, Accor mówiąc o inwestycjach na polskim rynku. Stwierdził między innymi, że w Polsce pojawia się sporo obiektów biurowych, które maja być przebudowywane na hotele. Jak zauważył Frank Reul, nie każdy biurowiec nadaje się do tego typu zmian.

Ponadto zauważył, że w porównaniu z innymi rynkami CEE (np. z Czechami) jest znacznie większa dywersyfikacja i różnorodność miejsc atrakcyjnych dla inwestycji hotelowych.

Murat Yilmaz, Market Managing Director CEE, Wyndham Hotels & Resorts stwierdził, że porównywanie rynku polskiego do innych rynków, nie ma sensu, ponieważ różnice są bardzo duże. Porównywać można najwyżej Warszawę z Pragą, jednak nie całe rynki.

Jeśli chodzi o specyfikę naszego rynku, to zdaniem Murata Yilmaza mamy duży potencjał rozwoju i wzrostu liczby zagranicznych klientów. Jednak jak zauważył ekspert musimy działać szybciej, ponieważ czas potrzebny do budowy hotelu w naszym kraju jest znacznie dłuższy niż w wielu innych podobnych.

Zdaniem Jana Wróblewskiego, współwłaściciela, Zdrojowa Invest & Hotels Polska potrzebuje lepszej promocji, połączeń lotniczych. Potencjał Bliskiego Wschodu, który jest bardzo duży jest wykorzystywany właściwie tylko w Krakowie i Małopolsce, gdzie działa pewna liczba połączeń lotniczych z Bliskim Wschodem.

Alla Shamova, Head of Real Estate, opowiedział o ryzyku inwestycyjnym, oraz jego wpływowi na wojnę. Jej zdaniem odbiór poziomu ryzyka jest inny dla inwestorów z Europy Zachodniej inny dla inwestorów z Ukrainy. Dlatego dla inwestorów z Ukrainy Polska ma niesamowity potencjał i widać coraz więcej inwestorów ukraińskich, choć z uwagi na różnice pomiędzy rynkami nie jest to łatwe. Jest to jednak okazja dla nowych inwestorów.

Do tematu odniósł się Rafał Gierczak, Head of Asset Management, Board Member, Ghelamco. Jego zdaniem widać ograniczenie aktywności niektórych inwestorów na polskim rynku. Jednak z drugiej strony w miejsce to weszli inwestorzy z innych kierunków jak Czechy, Słowacja czy Skandynawia. Wprawdzie ich możliwości finansowe są mniejsze, więc sytuacja na rynku inwestycyjnym nie jest łatwa. Spadek wolumenów transakcyjnych w Polsce od dwóch lat jest znacznie niższy niż np. w Czechach.

Sytuacji nie poprawiają skomplikowane przepisy, ponieważ w krajach gdzie są one prostsze spadki są znacznie mniejsze. Zauważył również, że brak dobrych ram prawnych dla takich inwestycji jest porażką ostatnich dwudziestu lat.

Uczestnicy panelu wyliczyli kluczowe problemy jaki stoją przed inwestorami hotelowymi. Zdaniem ekspertów są to ceny działek oraz szeroko rozumiane procedury administracyjne. Jako kolejny problem wymienili znacznie wyższą rentowność inwestycji mieszkaniowych, niż hotelarskich, co utrudnia pozyskanie kapitału inwestycyjnego.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *