Warimpex: lepiej, chociaż ze stratą

Przychody hoteli Warimpeksu w pierwszym kwartale wzrosły w porównaniu z I kwartałem 2010 o 13 proc. z 17,4 do 19,7 mln euro. Jednak odnotowały one straty w wysokości 1,5 mln euro, gdy rok temu miały 100 tys. zysku.


Warimpex sprzedał w pierwszym kwartale 12,5 proc. udziałów w Hotelu Sobieski za 1,5 mln euro. − Pierwszy kwartał 2011 był ogólnie dobrym startem w nowy rok. Kontynuacja odprężenia sytuacji rynkowej była zauważalna w wielu dziedzinach. Poza zwiększającym się otwarciem rynków finansowych i powolną poprawą sytuacji na rynkach transakcyjnych można to było zaobserwować w szczególności po znaczącym ożywieniu turystyki biznesowej i podróżnej – stwierdza Franz Jurkowitsch, prezes Warimpeksu, podsumowując pierwsze trzy miesiące tego roku. Przychody ze sprzedaży w hotelach wzrosły łącznie o 13 proc. do 19,7 mln euro. Wzrost ten wynika w dużej mierze z wyraźnie wyższych przychodów ze sprzedaży m.in. w Łodzi i Katowicach. Jednak jak przyznaje Jurkowitsch, główne rynki Warimpeksu rozwijały się nierównomiernie. Przychody wzrosły głównie w Niemczech, Polsce i we Francji, podczas gdy rynek czeski w dalszym ciągu rozwija się wolniej. Mimo to w I kwartale udało się na niemal wszystkich rynkach zanotować stabilizację obłożenia hoteli i również wzrost cen pokoi.

 

Spośród polskich hoteli, których właścicielem lub współwłaścicielem jest Warimex obłożenie InterContinentala niemal nie zmieniło się w I kwartale, pozostając na poziomie 75 proc. (2010: 76 proc.), jednak średnia cena pokoju wzrosła o ok. 10 proc. Znacznie większe niż w roku ubiegłym było obłożenie w hotelu Sobieski. Wzrosło z 46 do 57 proc., średnia cena pokoju w euro spadła jednak o ok. 10 proc. Obłożenie krakowskiego Chopina spadło z 49 do 32 proc., ale średnia cena pokoju została podwyższona o ok. 10 proc. W hotelu andel’s w Krakowie obłożenie nieznacznie spadło z 53 do 49 proc., natomiast średnia cena pokoju lekko wzrosła. Obłożenie w andel’s Łódź wyniosło w I kwartale 2011 roku 52 proc. w porównaniu do 49 proc. rok wcześniej, a średnia cena pokoju pozostała niezmieniona.

 

Obłożenie pokoi w turystycznym Amber Baltic wyniosło 22 proc. (2010: 19 proc.). W I kwartale 2011 Warimpex sprzedał 12,5 proc. udziałów w hotelu Sobieski w Warszawie na rzecz właściciela większościowego – funduszu inwestycyjnego. Warimpex posiada w dalszym ciągu 12,5 proc. udziałów w hotelu Sobieski. Aktualne projekty deweloperskie Warimpeksu to przede wszystkim pomyślny rozwój hoteli ekonomicznych we współpracy z Louvre Hotels. Obok rozpoczęcia budowy pierwszych hoteli ekonomicznych marek Campanile i Première Classe w centrum Wrocławia, które mają być ukończone w I kwartale 2012 roku, kolejnych pięć projektów – Zielona Góra, Bydgoszcz i Katowice w Polsce oraz Budapeszt na Węgrzech – znajduje się w fazie zaawansowanego planowania.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *