Przystanek bez noclegów

Autor: Piotr Lutycki, Jerzy Miklewski
Kostrzyn nad Odrą to miasto przystanek, które coraz częściej kojarzone jest zÉ Przystankiem Woodstock, czyli rock'n'rollowym festiwalem. Sęk w tym, że na przystanku Kostrzyn brakuje miejsc... noclegowych.
Kostrzyn nad Odrą jest najdalej na zachód wysuniętym miastem w Polsce. Krzyżują się w nim główne międzynarodowe szlaki komunikacyjne drogowe, kolejowe i rzeczne. Z Kostrzyna rozchodzą się promieniście drogi do Berlina, Frankfurtu, Szczecina, Poznania, Gorzowa i dalej do Gdańska oraz do Zielonej Góry i dalej do Wrocławia. Szlaki kolejowe łączą Kostrzyn bezpośrednio m. in. z Berlinem, Szczecinem, Wrocławiem, Katowicami, Toruniem, Bydgoszczą oraz Warszawą, a nawet z Chełmem i Zamościem na drugim końcu Polski. Właśnie to skrzyżowanie oraz bezpośrednia bliskość położonego w odległości 70 km Berlina stanowią o niezwykle atrakcyjnej lokalizacji dla wszelkich inicjatyw gospodarczych. Otwarte w 1992 r. drogowe przejście graniczne, które przekracza co roku średnio 6 mln pojazdów i 10 mln osób, stworzyło miastu nowe szanse i możliwości wzmocnione powołaniem Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W mieście kojarzonym kiedyś niemal wyłącznie z Kostrzyńskimi Zakładami Papierniczymi (obecnie Arctic Paper), funkcjonują dziś m.in. ICT Poland, Podravka Polska, Ind-Ex. Dla tych firm Kostrzyn i rynek Polski są przystankiem przed ich ekspansją na wielki rynek niemiecki i ogólnoeuropejski. Prosperują tu też znane marki gastronomiczne, np. McDonald, i handlowe, np. Intermarche oraz liczne stacje paliw. Placówki te osiągają największe przychody w skali kraju, co pośrednio świadczy o atrakcyjności ekonomicznej tego miasta. Kostrzyn jest miastem zamieszkanym przez ponad 17 tys. ludzi, z których blisko 11 tys. jest w wieku produkcyjnym. Jednak liczba mieszkańców systematycznie rośnie, a plany rozwojowe przewidują, że może w nim zamieszkać ok. 30 tys. osób. Latem przez kilka dni liczba przebywających w Kostrzynie osób zwiększa się o kolejne parę tysięcy za sprawą Przystanku Woodstock, największego rock'n'rollowego festiwalu open [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.plKomentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *