Turyści zagraniczni: 4,4 nocy

Jak podał Instytutu Turystyki w 2005 roku Polskę odwiedziło 15,2 mln turystów z zagranicy. Jest to o 6,4 proc. więcej niż w roku 2004. Najwięcej, bo 5,57 mln osób przyjechało z Niemiec, Ukrainy (2,5 mln) oraz Białorusi (1,4 mln).

Z opracowania Instytutu Turystyki "Zagraniczna turystyka przyjazdowa do Polski w 2005 roku" wynika, że 4,3 mln turystów zagranicznych skorzystało z zakwaterowania zbiorowego, z czego 3,4 mln osób z noclegów w hotelu. Najwięcej gości z zagranicy zamieszkało w województwie małopolskim, mazowieckim i zachodniopomorskim.


Średnie wydatki obcokrajowców na pobyt jednej osoby wyniosły 156 dolarów USA, czyli o 2,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Najwięcej średnio na osobę wydali w Polsce turyści z: Australii, Japonii, Kanady, Korei Płd., USA po 327 dolarów, zaś najmniej z Rosji, bo 85 dolarów USA. Według IT, obcokrajowiec wydawał na terenie naszego kraju średnio 34 dolary dziennie. Na noclegi przeznaczono 36,8 proc. wydatków, na wyżywienie 19,3 proc., natomiast na zakupy dla własnych potrzeb 18,3 proc.

Średnia długość pobytu gości z zagranicy w Polsce wyniosła w 2005 roku 4,4 nocy. Najdłużej przebywały osoby ze Stanów Zjednoczonych, bo około 2 tygodni, Izraela, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Francji i Włoch. Natomiast najkrócej Rosjanie, Litwini, Estończycy i Łotysze, którzy przeważnie podróżują przez Polskę tylko tranzytem. Najwięcej cudzoziemców, bo 65 proc. przebywa w Polsce w miastach.Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *