Są chętni na Centrum Hotele

Trzy firmy zostały dopuszczone do ostatniej fazy „właściwych negocjacji” w sprawie zakupu spółki Skarbu Państwa Centrum- Hotele, która posiada pięć 3- i 2-gwiazdkowych hoteli w Łodzi. Wcześniej Skarb chciał ją sprzedać na aukcji za 91 mln zł, ale nie było chętnych. Teraz zorganizował „zaproszenie do negocjacji”. Central Found of Immovables z Łodzi, Centrum Targowe „Ptak” ze Rzgowa i Eko-Vit z Łodzi – to trzy z pięciu firm, które odpowiedziały na zaproszenie do negocjacji z resortu Skarbu.

 

Oferowanych cen ministerstwo nie podaje, co należy rozumieć, że przedsiębiorstwo Centrum-Hotele kupi ten, kto da więcej, choćby to było 20 mln zł. Resort próbował już wcześniej dwa razy sprzedać swoją łódzką spółkę hotelarską, ale zaczął od ceny 91 mln zł za wszystkie pięć hoteli, bez możliwości kupna poszczególnym obiektów. Chętnych nie było. Za 81 mln zł również nie. Central Found of Immovables to łódzka firma dewelopersko-inwestycjna, która dysponuje kilkudziesięcioma budynkami biurowymi, magazynowymi, pofabrycznymi i handlowymi. Centrum Targowe Ptak to największy w Europie kompleks hurtowohandlowy, składający się z 12 hal o łącznej pow. ponad 110 tys. mkw. Głównym przedmiotem działalności C.T. „Ptak” jest wynajem stanowisk handlowych, głównie dla podmiotów z branży odzieżowej i tekstylnej. Częścią działalności jest obrót nieruchomościami zlokalizowanymi na atrakcyjnych terenach w wielu punktach Polski. Eko-Vit zajmuje się produkcją oraz rozlewem napojów gazowanych i niegazowanych, a od 2002 roku produkcją napoju energetycznego EXE na zamówienie stacji BP Polska.

 

Centrum-Hotele jest właścicielem pięciu łódzkich hoteli 3- i 2-gwiazdkowych: „Centrum”, „Światowit”, „Savoy”, „Mazowiecki” i „Polonia Palast”, dysponuje ok. tysiącem miejsc noclegowych i dwudziestoma salami konferencyjnymi, co stanowi ok. 30 proc. tamtejszej bazy hotelowej. Spółka jest również właścicielem działki na Rogach, położonej na przedmieściach Łodzi, niedaleko Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Skarb Państwa ma 100 proc. udziałów w spółce, z czego 15 proc. ma być nieodpłatnie przekazanych pracownikom. Centrum-Hotele w 2009 roku zanotowały 16,4 mln zł przychodów i 27 tys. zł zysku. Zatrudniało blisko 200 pracowników. Spółka Centrum-Hotele powstała w 2008 roku z przekształcenia Przedsiębiorstwa Turystycznego Łódź. Po komercjalizacji Centrum-Hotele to jednoosobowa spółka Skarbu Państwa.

 

Obecnie główne przychody firmy pochodzą z typowej działalności hotelarskiej. W lutym tego roku jej prezesem został Łukasz Magin, były wiceprezydent Łodzi i obecny radny PO, wcześniej wicedyrektor łódzkiego MPO. Ministerstwo próbowało też w czerwcu sprzedać PUHIT Kraków za 35,7 mln zł, który dysponuje dwoma hotelami 2-gwiazdkowymi w Krakowie, pensjonatem w Zakopanem i kilkoma ośrodkami wypoczynkowymi. Do przetargu nikt się nie


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *